Bakan Nebati'den gıda fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklama: Baskıyı giderecek adımlar atıyoruz!

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati uluslararası yatırımcı toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, "Gıda üzerindeki baskıyı giderecek adımlar atıyoruz" dedi. Nebati, enflasyon ile ilgili olarak yılsonundan itibaren enflasyonda normalleşme görüleceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı Mevduat ile kuru istikrarlı ve öngörülebilir çizgiye getirdiklerini söyledi.

Bakan Nebati, uygun finansman koşullarıyla gayrimenkul sektörünü desteklemeye devam edeceklerini açıkladı.

Nebati, yaz aylarından itibaren özellikle yılsonundan itibaren enflasyonda düşüş ve hızlı bir şekilde normalleşme görüleceğini belirtti. Nebati 2023 Haziran seçimlerine tek haneli enflasyonla girileceğini belirtti.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle;

"Türkiye çok özel bir yere konumlanmış ülke, bunu en iyi şekilde kullanacak. Dünyanın farklı bölgelerinin taleplerini karşılayabilecek ender ülkelerden biri Türkiye'dir, herkesle iletişimi en iyi şekilde gerçekleştirebilecek ülkelerden biri. Türkiye'de serbest piyasa rejimi ve kambiyo rejimi garanti altında. Yurt dışındaki yatırımcılar "Türkiye var" demeye başladı.

2022 yılına hızlı başladık. Bizi en çok petrol ve Emtia fiyatları ile enflasyon yoruyor. Önlemlerimizi tek tek uygulamaya koyuyoruz. Orta gelir tuzağını aşarak yolumuza devam ediyoruz. Orta akıl tuzağını da aşıyoruz. Yeni enstrümanlar koyuyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Yepyeni şeyler söylüyoruz. Bundan dolayı da Ocak ve Şubat ayındaki ihracatımız artarak devam etti yıllıklandırılmışı 231 milyar doları aşmış durumda. Riskleri bertaraf edecek şekilde uygulamalar ortaya koyuyoruz. Enflasyonu da yılsonu itibarıyla belli seviyeye getirip 2023 Haziran seçimlerinde tek rakamlı olma hususundaki kararlılığımızla devam ediyoruz. Enflasyonda mutlaka suretle yaz aylarından itibaren özellikle yılsonundan itibaren de düşüşü ve hızlı bir şekilde normalleşmeyi görmüş olacağız. Gerekeni yapıyoruz, KDV ve gıdada indirim yaptık. Elektrikte indirim yaptık, ticarethanelerde indirim yaptık. Gelirken benzin fiyatlarını gördüm. Türkiye geçen yıl akaryakıttaki farkların tamamını karşıladı. Dünyanın en ucuz doğal gazını hanelere ulaştırıyoruz. Doğal gazdaki fiyatı hissettirmedik. Finansal istikrarla ilgili, gıda komitesiyle de baskıyı giderecek tedbirleri almaya devam ediyoruz."

Bakan Nebati'den gıda fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklama: Baskıyı giderecek adımlar atıyoruz! ile ilgili etiketler Gıda Bakan nebati