Gündem |

Bakan Koca DSA'da konuştu! Yeni büyük küresel tehdidi açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 75. Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) Genel Kurulu'na katıldı. Koca bu kurulda yeni büyük küresel tehdidi açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen DSÖ'nün en üst karar alma organı olan 75. Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) Genel Kurulu'na katıldı. Koca, DSA Genel Kurulu’na hitabında, “Öncelikle, sizlerle yeniden yüz yüze buluşabilmenin verdiği memnuniyeti dile getiriyor ve hepimize başarılı bir asamble diliyorum. Son dönemde uluslararası toplum peş peşe iki öngörülemeyen felaketle karşı karşıya kalmıştır: Pandemi ve Ukrayna’da yaşanmakta olan büyük insani kriz” dedi.
 
“BİZ SAĞLIKÇILARIN ROLÜ, ÇATIŞMALARIN DOĞURDUĞU OLUMSUZ ETKİLERLE MÜCADELEDEN ÇOK DAHA ÖTE OLMALIDIR”

Her iki durumda da sağlığın uluslararası ilişkilerin vazgeçilmez bir bileşeni olduğunu açıkça ortaya koyduğuna değinen Koca, “Bugün geldiğimiz noktada enerji ve ticaret gibi sağlığın da sorunların çözümünde etkili bir araç olduğunu kabul etmek zorundayız. Ancak bu noktada bir samimiyet testine de ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Biz sağlıkçıların rolü, çatışmaların doğurduğu olumsuz etkilerle mücadeleden çok daha öte olmalıdır. Bizim insan sağlığı temelindeki duruş ve kararlılığımız, telafiden ziyade caydırıcı bir unsur olmalıdır” dedi.