Spor |

Bakan Kasapoğlu paylaştı: 'Eve dönme vakti geldi kedi çocuk'

Koronavirüs tedbirleri kapsamında normal hayata dönüş kademe kademe başlatılıyor. Günler sonra sokağa çıkan 0-14 yaş grubu çocuklar parkları doldurdu. Spor Bakanı Kasapoğlu çocukların eve döneceği vakitte sosyal medyadan 'Eve dönme vakti geldi tavşan çocuk' yazan bir fotoğraf paylaştı...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında normal hayata dönüş kademe kademe başlatılıyor. Kontrollü normalleşme planına göre bugün 0-14 yaş arası, saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarıya çıktı. 15-20 yaş grubu ise, 15 Mayıs Cuma günü yine saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkacak.

'Eve dönme vakti geldi tavşan çocuk'
Uzun süredir evlerinde adeta hapis hayatı yaşayan çocuklar sokak, park ve caddeleri doldurdu. Eve dönme saatinin yaklaştığı vakitlerde çocukların anne ve babalarına zorluk çıkarmadan eve dönmeleri için Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu twitter hesabından bir fotoğraf paylaşarak altına 'Eve dönme vakti geldi kedi çocuk' diye yazdı.

İşte o paylaşım:

Koronavirüs nedeniyle 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması devam ederken, 10 Mayıs tarihinde 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkma izninden faydalanarak 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarıya çıkabildiler. Bugün ise kontrollü normalleşme planına göre 0-14 yaş arası saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarıdaydı. 15-20 yaş grubu ise, 15 Mayıs Cuma günü yine saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek.

BAKAN KOCA: EVE DÖNMESİ ZOR AMA ÖNÜMÜZDE ÇOK DAHA GÜZEL GÜNLER VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün dışarı çıkacak olan 0-14 yaş grubu için, şu paylaşımda bulundu: "Saat 11.00-15.00 arası, çocuklarımız ve gençlerimiz özledikleri parklara, sokaklara kavuşuyor. Yakın arkadaşlar, mesafeli şekilde buluşuyor. Eve dönmesi biraz zor. Ama önümüzde çok daha güzel günler, upuzun beraberlikler var. Sağlığımız için birazcık daha fedakârlık yapacağız" açıklamasında bulundu.

PARKLAR DEZENFEKTE EDİLDİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında günler sonra sokağa çıkabilecek olan 0-14 yaş grubu için parklar dezenfekte edildi.

Salgın hastalık tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 0-14 yaş grubu, yarın 11.00 ile 15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilecek. Belediye ekipleri, ilçe içerisinde bulunan parklarda dezenfeksiyon işlemi yaptı.

ÇOCUKLAR GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

Covid-19 tedbirleri kapsamında 40 gündür sokağa çıkmaları kısıtlanan 0-14 yaş aralığındaki çocuklar, 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlik ile uzun bir aradan sonra sokağa çıkıp güneşli günün tadını çıkardı. Türkiye’de korona virüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 4 Nisan’dan beri 20 yaş altındaki çocukların sokağa çıkması kısıtlanırken, atılan normalleşme adımları sonrası 20 yaş altı sokağa kısıtlaması hakkında da değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda bugün 11.00-15.00 saatleri arasında getirilen serbestlik ile, Kula’da 40 gündür sokağa çıkmayan 0-14 yaş aralığındaki çocuklar, sokağa çıkıp güneşli günün tadını çıkardı. Anne ve babaları ile birlikte sokağa çıkan 0-14 yaş aralığındaki çocuklar, ilçe sokaklarında gezip, parklarda eğlenmenin tadını çıkardı.

Uzun bir aradan sonra dışarı çıkabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden 11 yaşındaki Deniz Kayadelen, “Uzun zamandır evimizdeydik. Verilen izin ile birlikte arkadaşımla sokağa çıkarak, paten kayma hobimizi gerçekleştirdik” dedi.