Gündem |

Bakan Bozdağ duyurdu: Erdoğan'ın 2023 seçimlerinde aday olmasının önünde yasal engel yok!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan 2023 seçimlerinde yeniden cumhurbaşkanı adayı olmasının önünde anayasal bir sorun olmadığını söyledi..

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2023'te yapılacak seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2. seçimi olacağını bu yüzden aday olmasının önünde yasal bir engel olmadığını duyurdu. 

Bakan Bozdağ'ın konuşmasından satır başları:

 "Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023'te aday olması anayasaya da yasaya da uygundur. Bunun pek çok nedeni var. Bir defa 2014'te yapılan seçim parlamenter sistem içinde yapılmıştır. İki, sembolik Cumhurbaşkanı seçimidir. Üç, sorunsuz seçimdir. Yürütme organı olmayan Cumhurbaşkanlığı seçimidir.

2014 ile birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimine dair maddeler yeniden yazıldı, madde tamamen yazıldı. Aday gösterme şartlarında değişiklik oldu. Önceden partisi ile ilişkisi kesiliyordu. 2014'te Sayın Cumhurbaşkanımız Genel Başkanlıktan ayrıldı. Cumhurbaşkanı o zaman yürütme organı değildi. Seçim usulü de değişti. Vekil sayısı 600 oldu.

Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılıyor. Cumhurbaşkanı şu an devletin başıdır. Yürütmenin başıdır. Cumhurbaşkanlığı statüsü tamamen değişmiştir.

2018'de yapılan seçim yürütme organı olan, devletin başı olan Cumhurbaşkanı seçimidir.

2017 Anayasa değişiminin yürürlük maddesi olan 18. maddede, cumhurbaşkanı ve parlamento seçimiyle ilgili olan maddelerde, takvimin ilan edildiği tarihte yürürlüğe girer diyor.

2023'TE İKİNCİ SEÇİMİ OLACAKTIR

Anayasa ne diyor? Cumhurbaşkanı seçimi, statüsü ve değişikliklerin yürürlüğe ne zaman girecek? İlk seçimde. İlk seçim 24 Haziran 2018'de yapıldı. Dolayısıyla 2017 Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanımız ilk defa 2018'de Cumhurbaşkanı seçildi. 2023'te yapılacak seçim Cumhurbaşkanımızın ikinci seçimi olacaktır. Yürürlüğü açıkça yazıyor."

.