Ekonomi |

Bakan Bilgin "1 Mayıs'ta Cumhurbaşkanımız açıklayacak" demişti! Emeklilerin gözü yarına çevrildi...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 'Emeklilere Temmuz ayında sürprizimiz var' diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı işaret etmişti. Bakan Bilgin'in "Cumhurbaşkanımız 1 Mayıs'ta açıklayacak" ifadesi sonrası gözler yarına çevrildi. Peki bu konuda beklentiler neler? Masada 2 formülün olduğu konuşuluyor. İşte tüm detaylar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detaylar 1 Mayıs'ta açıklanacak" açıklaması yapmıştı. Bu açıklamanın ardından milyonların gözü yarına çevrildi.

"CUMHURBAŞKANIMIZ GEREKLİ MÜJDELERİ 1 MAYIS'TA PAYLAŞACAK"

Bakan Bilgin bu konuda son açıklamasında ise, şunları söylemişti:

"Emeklilerimizi koruyacağız, emeklilerimizi sosyal bakımdan korumak mecburiyetindeyiz. Geçtiğimiz yıl sonunda en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya çıkardık. Bugünkü enflasyon şartlarında diğer emeklilerimizin, işçi emeklilerimizin, kamu çalışanı emeklilerimizin maaşını enflasyon oranı üzerinde arttırdık ama enflasyonun tahribatıyla bugün bunlar yeniden gündemimizdedir. Yeniden bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Bunları da önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Biz çalışmalarımızı tamamlayıp, muhtemelen Sayın Cumhurbaşkanımız 1 Mayıs'ta bu konuda da gerekli müjdeleri bütün toplumumuzla paylaşır. Ben buradan, bu müjdelerin geleceği haberini vermek istiyorum."

Peki, bu konuda kulislerde konuşulan rakamlar ne? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak, hangi senaryolar masada... İşte o rakam ve senaryolar...

 

İKİ FORMÜL MASADA

Temmuz maaş zammı için en düşük aylığa zamda iki formül masada. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, seyyanen ya da 6 aylık enflasyon oranında aylık artışı gündemde.

EMEKLİ AYLIKLARI 3 BİN 365 LİRAYA TAMAMLANACAK

Yeni düzenleme ile 6 aylık enflasyonun dikkate alınması durumunda (Merkez Bankası anketine göre yüzde 34.62) malullük ve yaşlılık sigortası kapsamında ödenen emekli aylıkları, ek ödeme toplamları bunun altında olan emekli aylıkları 3 bin 365 liraya tamamlanacak.

Bugün itibariyle alt sınır aylığındaki 2500 lira sınırı dosya bazında uygulanıyor. Ölen sigortalılardan dolayı dul veya yetim aylığı alanlar bu uygulamadan hisseleri oranında yararlanıyor.

DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

Örneğin yüzde 50 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı 1250 liradan, yüzde 75 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı 1875 liradan az değil. Bu tutar yüzde 34.62'lik enflasyon artışı durumunda sırasıyla 1682 lira ve 2 bin 524 liraya çıkacak.

TEMMUZ'DA EK ZA KESİNLEŞTİ

Emekli ve memura Temmuz'da da ocak ayında olduğu gibi ek zam kesinleşti. Enflasyon zammına sosyal refah ve denge payı da eklenecek. Milyonlarca emekli, şehit yakını, gazi, dul ve yetimler, iş göremezlik geliri alanların beklediği Ramazan Bayram ikramiyeleri de 27 Nisan itibariyle yatmaya başladı.

İşte ek zamla beklenen en düşük aylıklar...

EK ZAMLA TEMMUZ'DA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yüzde 34.62'lik 6 aylık enflasyon gerçekleştiğinde en düşük maaş memurlarda 6 bin 429 liradan 8 bin 623 liraya yükselecek.

En düşük emekli aylığı ise memurlarda 4 bin 289 liradan 5 bin 753, esnafta 2 bin 948 liradan 3 bin 970, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 3 bin 292 liradan 4 bin 432 liraya çıkacak.

Ayrıca 2000 sonrasında emekli olanlar için en düşük aylık 2500 lira olurken bunun üzerine de artış gerçekleşecek.

Merkez Bankası anketinden çıkan sonuca göre bir genel müdürün maaşı 16 bin 110 liradan 28 bin 608 liraya, öğretmen maaşı 6 bin 553 liradan derecesine göre 8 bin 668 lira ile 11 bin 626 lira arasında olacak.