Gündem

Bakan Akar'dan MSB'nin çalışmaları hakkında açıklama

Gelen son dakika haberine göre; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TRT Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Akar, Diyarbakır'da bugün gerçekleştirilen hain terör saldırına ilişkin, ''5 vatandaşımız şehit oldu. Bunların hiçbiri yanlarına kalmayacak. Bunlar mutlaka bunun hesabını verecekler. Arkadaşlarımız şu an arazide, başarılar diliyorum. '' ifadelerini kullandı.

Bakan Akar'ın TRT Haber'de yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle;

DİYARBAKIR'DAKİ ALÇAK SALDIRI

Maalesef bugün sabah saatlerinde ekmek parası peşinde olan vatandaşlarımızın, teröristlerin saldırısına tanık olduk, 5 vatandaşımız şehit oldu. Bunların hiçbiri yanlarına kalmayacak. Bunlar mutlaka bunun hesabını verecekler. Arkadaşlarımız şu an arazide, başarılar diliyorum. Terörle mücadele konusunda azalma, eksilme asla söz konusu değil. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz sonuna kadar devam edecek.

MSB'DE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

İlk günden itibaren koronavirüsle mücadele konusunda tüm tedbirlerimizi aldık, uygulamaya başladık. Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile yakın temas halinde bu faaliyetleri sürdürüyoruz. Virüsün herhangi bir şekilde operasyon bölgelerine sirayet etmemesi için arkadaşlarımız çalışıyor. Şu ana kadar bu konuda bir sıkıntımız olmadı. Virüse karşı mücadelemizi de sürdürüyoruz. Operasyon bölgelerimizde şu ana kadar vakamız olmadı.

Karargah ve kışlalarda bütün faaliyetlerimiz asgari personel ile yürütülüyor. Alınan tedbirler bugüne kadar başarıyla uygulandı.

Yurt dışından dönen personelimiz vardı, gözetim altındalar, 14 günü tamamladılar. 84 personelimiz hala gözetim altında. Bu dönemde yapılması gereken atamaları da erteledik. Okullarımızı kapattık, herkes evinde devam ediyor. Bu tedbirler başarılı bir şekilde uygulandı. Bu çalışmalarımız sürüyor.

MSB'NİN MASKE VE DEZENFEKTAN ÜRETİMİ

Bir haftada 3,5-4 milyon cerrahi maske yapabilecek durumdayız. Şu anda makine alımları devam ediyor, yeni ekipmanlar devreye girmeye devam ediyor. Tüm halkımıza ücretsiz dağıtabilmek için haftada inşallah 10 milyon cerrahi maskeye çıkaracağız.

MSB'DEN VİRÜSE KARŞI İLAÇ ÜRETİMİ

Tekniğimizi ve teknolojimizi gözden geçirip üretimine başlayacağız.

NATO'DA CORONA VİRÜSE KARŞI İŞBİRLİĞİ

15 Nisan'da NATO Savunma Bakanları olarak video konferansla toplanacağız

İDLİB'DE ATEŞKES İHLALİ VAR MI?

27 Şubat'ta Bahar Kalkanı Harekatı ile birlikte mücadelemizin çerçevesi çizildi. 5 Mart'ta heyetler arasındaki görüşmede mutabakata varıldı ve ateşkes ilan edildi. Şu anda bu mutabakat çerçevesinde birkaç münferit ateşkes ihalil olmakla birlikte genel olarak huzur ortamı devam ediyor.

İDLİB'DE TÜRK-RUS DEVRİYESİ

Üçüncü devriye de tamamlandı, önümüzdeki dönemde devriye devam edecek. Önemli olan bu ateşkesin devam etmesi, kalıcı hale gelmesi dileğimiz.

İDLİB'DE ATEŞKES SÜRECİ

Önemli olan bu ateşkesin devam etmesi, kalıcı hale gelmesi dileğimiz.

TERÖR OPERASYONLARI

1 Ocak'tan itibaren 903 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kaçışlar, güvenlik güçlerine teslim artmıştır.

SIĞINMACILARIN AVRUPA ÜLKELERİNE GEÇİŞLERİ

28 Şubat'tan itibaren 148 bin 763 sığınmacı karşı tarafa geçti.