Dünya |

Bağdat hükümeti, Peşmerge'ye ültimatom verdi! "Şafağa kadar terk et"

Bağdat'ın, Peşmerge’ye petrol zengini tartışmalı bölge olan Kerkük’teki mevzileri Pazar günü şafaktan önce terk etmesi için ültimatom verdiği bildirildi.

Irak merkezi yönetiminin Peşmergeye verdiği ültimatomun binlerce kişiden oluşan Irak ortak askeri gücünün Kerkük’e yaklaşmasından sonra geldiği kaydedildi. Bağdat’ın Peşmerge’ye 6 Haziran 2014 tarihindeki sınırlara geri çekilme ültimatomu verdiği kaydedildi.

Kendisi de Kürt olan Irak Devlet Başkanı Fuad Masum’un konu ile ilgili olarak IKBY’nin liderleriyle Süleymaniye’de görüştüğü belirtildi.

Cuma günü Kerkük’ün güneyinde Peşmergenin elinde bulunan Şii Türkmen kasabası Taza Hurmatu’daki mevzilerini Irak ordusuna terk ettiği bildirildi.

DEAŞ GİTTİ PEŞMERGE ALDI

2014 Haziran’ında DEAŞ güçleri Bağdat’ın kuzey ve doğusundaki geniş bir alanı ele geçirmişti. IKBY güçleri DEAŞ’tan alınmasından sonra bu bölgeleri de kontrol etmeye başlamıştı.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Cuma günü Irak ile Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki gerginliği önlemek için çalıştıklarını söylemiş ve "Dikkatinizi DEAŞ’a karşı savaşmaya odaklayın" demişti.

"HAŞDİ ŞABİ ÜÇ KOLDAN SALDIRI OLABİLİR"

Haşdi Şabi'nin Kerkük kent merkezinde denetimini ele geçirmek istediği bazı bölgelerle, petrol kuyuları olduğunu iddia eden Selim, olası bir çatışmada "Haşdi Şabi'nin üç koldan saldırabileceğini" dile getirdi.

Selim, "Çatışmaların başlaması halinde Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün batısındaki Mekteb Halid, güneybatıdaki Tazehurmatu ve Beşir kasabalarıyla güneyindeki Meyrem Beg cephesinden kent merkezine ilerleyebileceğini değerlendiriyoruz." diye konuştu.

PEŞMERGE SEVKİYATI YAPILIYOR

Çevre bölgelerin dışında Erbil, Duhok ve Süleymaniye kentlerinden de binlerce Peşmerge'nin Kerkük kent merkezinde konuşlandırıldığının altını çizen Selim, Mekteb Halid'de 6 bin, 5'inci Batı Cephesi'nde 2 bin, kent içerisinde 3 bin, güneyindeki Tazehurmatu ve Beşir'e giden yol istikametinde ise 4 ila 10 bin Peşmergenin hazır beklediğini ileri sürdü.

Haşdi Şabi'nin iki gün önce Kerkük-Bağdat karayolunu kontrol altına almasından sonra, Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçesindeki Peşmergelerle bağlantı kurmak için kendilerine özel askeri yol açtıklarını aktaran Selim, Tuzhurmatu'da ise bin 500 Peşmergenin bulunduğunu iddia etti.

PEŞMERGE KERKÜK'TEN ÇEKİLMEYECEK

Kerkük'ün batısındaki 5'inci Cephe Peşmerge Komutanı Kemal Kerküki ise Haşdi Şabi ve ona destek veren güçlerin kente saldırması halinde "çok büyük tarihi bir hata" yapacaklarını ileri sürdü.

Düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kerküki, 2014 yılında Irak orusunun bıraktığı havalimanı, stratejik askeri noktalar ve petrol kuyuları gibi bölgelerden çekilmeyeceklerini yineledi.

Kerküki, "Her türlü hazırlığımızı yaptık. Elbette savaş çıkmasını istemiyoruz. Çünkü böylesi bir durumdan her iki taraf da zararlı çıkacaktır." şeklinde konuştu..

Kerkük'te "İran ve Lübnanlı askeri danışmanların olduğu" iddiasına ilişkin ise Kerküki, "Evet bu iddia doğrudur. Haşdi Şabi içerisinde bir çok el var." cevabını verdi.