Gündem |

BAE açıklaması gündem olan AK Parti Grup Başkanvekili görevden alındı!

BAE ile ilişkiler konusunda yaptığı akılalmaz açıklamarıyla gündeme gelen AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı. Özkan’ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç'un atanması bekleniyor.

Cahit Özkan'ın geçtiğimiz hafta BAE ilşe ilişkiler konusunda yaptığı açıklamalar tartışma konusu olmuştu.

Cahit Özkan'ın geçtiğimiz hafta BAE ile yeniden kurulan ilişkilere dair açıklamaları gündeme oturmuş, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Özkan'ın açıklamalarını parti olarak paylaşmıyoruz ifadelerini kullanarak bu sözlerden duyulan rahatsızlığı dile getirmişti.

ÖZKAN NE DEMİŞTİ?

“Benim şöyle bakmam lazım… Belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye’yle birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

Grup Başkanvekilimiz Sn. Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir.