Popüler Haberler

Babalar günü ne zaman? 2021 Babalar günü kaçıncı Pazar kutlanır?

Hayatımızda çok önemli bir yeri olan babalarımızın özel günü için geri sayım başladı. Babalara sevgi ve minnet duygularımızı en içten dileklerimizle belirttiğimiz 2021 Babalar günü ne zaman sorusu gündemde. Peki, Babalar günü kaçıncı Pazar kutlanır?

Babalar günü için heyecanlı bekleyiş başladı. Bu özel günde değer verdiğimiz en değerli ve hayattaki dayanağımız babalarımıza sevgimizi ve minnetimizi göstermek adına planlama arayışı içerisine girildi. Değişik hediye seçenekleri bu anlamlı günü taçlandırırken 2021 yılında Babalar gününün ne zamana geldiği de merak edildi.

Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar günü 2021 yılında 20 Haziran Pazar günü kutlanacak. İlk olarak 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanan Babalar günü, Haziran ayının 3. Pazar gününde tüm dünya genelinde kutlanmaktadır.

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.