Gündem |

Babacan cephesinde mobilya krizi!

20 Ocak'ta yeni kuracağı partiyi kamuoyuna duyurması beklenen Ali Babacan'nın 'mobilya krizi' yaşadığı ortaya çıktı. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'ya göre partinin kuruluşu bu nedenle gecikebilir.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Ali Babacan'ın yeni parti hazırlıklarını "Yeni partiye tadilat ve tüzük ötelemesi" başlıklı köşe yazısında ele aldı.

Sarkıya, AK Parti'den ayrılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun atik davranıp Gelecek Partisi'ni kurduğunu ve teşkilatlanma sürecine girdiğini, iktidar içinden çıkacak diğer siyasi partinin ise işi ağırdan alarak program konusunda daha detaylı bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

Sarıkaya yazısında Babacan'ın yeni partisi üzerinde tüzük ve yönetmelik tartışmasının hala sürdüğünü öne sürdü:

"Aktarıldığına göre parti programı tamamlanmış, ancak tüzük ve yönetmelik tartışması devam ediyor.

(...) Program, tüzük veya yönetmelikte, partilere bırakılan konuların uygulama alanı bulduğu bir partiye rastlamak olası değil.

Ancak Ali Babacan ve arkadaşlarının konuyu önemsediği, kotalar ve partilere tanınan uygulama alanlarında daha etkili bir model geliştirmeye karar verdikleri belirtildi."

Habertürk yazarı, Babacan'ın partisinin bir diğer nedeni olarak ise parti binasını gösterdi, binada bazı yeni mobilyalara ihtiyaç duyulduğu ifade etti:

"Partinin gecikmesinin temel nedeni aslında sadece bu konular değil.

Yakında Babacan tarafından yapılacak bir açıklama ile de kamuoyuna duyurulması hedeflenen gecikmenin asıl konusu ise bina tadilatı…

Son dönem partilerin buluşma noktası haline gelen, İYİ Parti ve Gelecek Partisi’nin genel merkezlerine de ev sahipliği yapan Ankara’nın Mustafa Kemal Mahallesi’nde tutulan binanın iç mimari çalışması bitmemiş…

Mobilyası ile tutulduğu belirtilen müstakil binanın önünde geniş bir park alanı da bulunuyor.

Ancak binanın bazı duvarlarının kaldırılıp toplantı alanları olarak genişletilmesine karar verilmiş.

Bazı yeni mobilyaya ihtiyaç duyulmuş."

Daha önce partinin 20 Ocak'ta kuruluşunun duyurulacağı belirtilmişti, Sarıkaya ise farklı bir tarihe işaret etti:

(...) Daha önce açıklandığı gibi 20 Ocak’ta kuruluş söz konusu olmayacak; Şubat beklenecek…

Yazının tamamı için tıklayınız...