Popüler Haberler |

Ayşen Gruda'nın cenaze töreni ne zaman?

Ayşen Gruda'nın cenaze töreni ne zaman? Bugün Türk sineması acı bir kayıpla sarsıldı. Yeşilçam efsanesi Ayşen Gruda, uzun süredir tedavi gördüğü pankreas kanserine yenik düştü. Ünlü oyuncunun sevenleri, cenaze törenine katılıp Ayşen Gruda'yı son yolculuğuna uğurlamak istiyor. Cenazenin yeri ve zamanı araştırılıyor. Biz de bu konuyu inceledik ve haberimize ekledik. Peki Ayşen Gruda'nın cenazesi ne zaman? Cenaze namazı hangi camide? Ne zaman hangi mezarlığa defnedilecek? İşte tüm detaylar...

Ayşen Gruda'nın cenaze töreni ne zaman? Yeşilçam'ın efsane oyuncusu 'Domates Güzeli' lakaplı Ayşen Gruda, bugün uzun süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ayşen Gruda'nın torunu Emre Gruda, ünlü oyuncunun cenaze töreninin tarihini ve saatini açıkladı. Peki Ayşen Gruda'nın cenazesi ne zaman? Cenazesi hangi camiden kaldırılacak? Ayşen Gruda ne zaman, hangi mezarlığa defnedilecek? Ayşen Gruda'nın cenazesi ne zaman? Hangi gün? Saat kaçta? Detaylar haberimizde...

AYŞEN GRUDA'NIN CENAZE TÖRENİ NE ZAMAN?

Usta oyuncu Ayşen Gruda tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Gruda'nın torunu Emre Gruda, usta oyuncunun cenazesinin cuma günü öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedileceğini söyledi.

AYŞEN GRUDA KİMDİR?

Ayşen Gruda 74 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda Kağıthane Derindere Hastanesi'nden hayatını kaybetti.

Ayşen Gruda'nın ölümüyle ilgili hastane başhekimi Ergün Kasapoğlu şöyle konuştu:

"Pankreas kanseri nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır hastanemizde dünyadaki en güncel tıbbı tedaviler ile takip edilen, Türk sinema ve tiyatrosunun duayen ismi Ayşen Gruda'yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Çocuğundan yaşlısına hayatımızın her anında; anılarımızın içerisinde yer bulan, yaptığı her işle adını tekrar tekrar gönlümüze yazdıran, sahnenin 'Deli Kadın'ı hikayesini yeni dünyasında anlatmak üzere aramızdan ayrıldı.

Yoğun bakımda devam eden tedavisi boyunca son ana kadar en iyi şekilde bakımını sağlamak adına tüm çalışanlarımızla gönülden destek olduğumuz, yeniden tanıdığımız ve tanıdıkça yeniden hayran olduğumuz sevgili Ayşen Gruda'nın ardından bizi tek sevindiren, süreç boyunca hiçbir ağrı hissetmeden aramızdan ayrılmış olması. Tüm Türkiye'nin ve sevenlerinin başı sağ olsun"

AYŞEN GRUDA'NIN CENAZESİ NE ZAMAN DEFNEDİLECEK?

Ayşen Gruda'nın torunu Emre Gruda, usta oyuncunun cenazesinin cuma günü öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedileceğini söyledi.

Türk Sineması ve Tiyatrosu'nun Domates Güzeli lakaplı oyuncusu. Ayşen Gruda, 30 Kasım1945 tarihinde Erman Ailesi'nin ortanca kızı olarak İstanbul, Yeşilköy'de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu. Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy'deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı.

İLK ROLÜNÜ 1962'DE CANLANDIRDI

Tevfik Bilge'nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında Kongre Eğleniyor adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı Domates Güzeli Nahide Şerbet karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi'nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Bu evlilik uzun sürdü. Ayşen Gruda, Yılmaz Gruda'dan boşandıktan sonra da soyadını kullanmayı sürdürdü. Ayşen Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit'le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı.

AYŞEN GRUDA'NIN ROL ALDIĞI FİLMLER

Ayşen Gruda, Mum Söndü, Deve Kuşu Kabare, Hababam Sınıfı Müzikali, Yedi Kocalı Hürmüz gibi ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı, Neşeli Günler gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı 2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz'ın yaptığı Pek Yakında adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.​

BAKAN ERSOY: MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da paylaştığı mesajda; "Hababam Sınıfı, Şekerpare, Çöpçüler Kralı, Neşeli Günler" gibi birçok unutulmaz filmde rol alan Türk tiyatro ve sinemasının usta sanatçısı Ayşen Gruda'nın hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Milletimizin ve sanat camiamızın başı sağ olsun." dedi.

ÜNLÜ İSİMLERİN YÜREK BURKAN PAYLAŞIMLARI:

EMEL SAYIN

"Bir kıymetlimizi daha kaybettik. Nurlar içinde uyu Ayşen Gruda."

NEVRA SEREZLİ

Şu anda televizyonlarda gördüm ve şoka girdim. İnanamıyorum, canım arkadaşım. Çok şeyler yaşadık, turnelere gittik oyunlar oynadık. Birbirimizle dertlerimizi paylaştık. Son oyununda da sahnede dimdik duruyordu, hali yoktu ama bütün insanlar ona hayranlıkla bakıyordu. Oturduğu yerden bile muhteşem performans gösterdi.

HÜLYA AVŞAR

Herkesin başı sağ olsun, bütün sanatçıların, sinemanın herkesin başı sağ olsun. Hepimiz için ayrı bir renk.. Yeri dolamayacak bir sanatçı. Ben kendisini hiç tanıma fırsatı bulamadım. Ama kendisiyle hep bir şeyler yapmak istedim. Bu benim için bir yaradır. Allah herkese onun gibi sevilmeyi nasip etsin. Her an çalıştı son gününe kadar çalıştı. Bu çok önemli bir gurur sanatçı için. Mekanı cennet olsun.

MURAT BOZ

"Çok üzgünüm.Nurlar içinde uyu.Mekanın cennet olsun."

NİLGÜN BELGÜN

"Canım Ayşen'im ne çok çalıştık birlikte ne çok anı paylaştık..Özü,sözü bir, dimdik duruşunla.şahane oyunculuğunla ,yüzlerimizi hep gülümsetmeyle ayrıldın aramızdan ..Seni hiç unutmayacağım yaşadıklarımızı,birlikte tiyatroda, show dünyasında geçirdiğimiz günler geceler dün gibi aklımda kalacak hep.. Devekuşu Kabare'de senin rollerini oynayarak ilk profesyonel oyunculuğa attığım an'dan itibaren arkadaşımdın benim..Yani 76 yılından bu yana hiç kırılmayan sevgiyle geçen dostluk yılları..Çok üzgünüm be Ayşen'im çok."

TUĞBA EKİNCİ

"Büyük bir yıldız daha kaydı Allah rahmet eylesin iyi ki sizinle büyüdük kalbimize sevgiyi ve sanatı aşıladınız. Büyük usta Nur içinde uyu."

GUPSE ÖZAY

"Sen ne güzel, ne akıllı, ne komik, ne harika, ne cesur bir kadınsın.. Tanışmış olup sohbet edebildiğim için ne mutlu bana."

SELİN CİĞERCİ

"Son 3 gündür hep aklımdaydı acaba nasıl oldu diye canlı görmek konuşmak bile kısmet oldu kendisi ile yeni nesil asla beni anlamaz kendi yaşıtlarım ve büyüklerim acısından söylüyorum çok büyük bir sanatçımız hayata gözlerini yumdu. ALLAH'IM MEKANINI CENNET EYLESİN kısacık bir şey daha çok şanslıyız ki Ayşen Hanım gibi bir insanın filmleri ile büyüdük çok üzüldüm.

İBRAHİM BÜYÜKAK

"Çocukluk kahramanlarımızın tek tek yitip gitmesi ne büyük acı! Büyümek eksilmek demekmiş bunu insan yaş aldıkça anlıyor... Nurlar içinde yat..."

DENİZ SEKİ

"Ne acı bir kayıp. Türk sinema ve tiyatrosunun büyük oyuncularından birini daha kaybettik. Başımız sağ olsun. Mekanın cennet olsun Ayşen Gruda"

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN

"Çocukluğum, Arzu Film , Domates Güzeli, vecihi'nin aşık olduğu kadın..... Hepsi gitti.... Nurlar içinde yat Ayşen'in Abla..."

MERVE ÖZBEY

"Çocukluğumuzdan bir anı daha göçüp gitti. Mekanın cennet olsun"

ZİHNİ GÖKTAY

Çok üzgünüm. Maalesef kendisiyle 1964 yılında profesyonel olmuştuk. Çok sayıda dizide beraber oynadık. Şu an da televizyonlardan öğrendim. Çok üzgünüm söyleyecek bir şey bulamıyorum. Çok renkli bir karakterdi. Yeri doldurulamayacak sanatçılardan biriydi. Bütün sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Başımız sağ olsun, söylenecek bir şey yok. Çok üzgünüm.

MÜJDAT GEZEN

"1963'te Muammer Karaca Tiyatrosu'nda beraber oynamaya başladık. Arkasından 5 filmde birlikte olduk. Sahneye koyduğum oyunların pek çoğunda Ayşen vardı. 2 sene önce benim tiyatromda karşılıklı oynadık. Çok değerliydi benim için. En son evvelsi gün konuştuğumda doktorlar artık hazır olmamız gerektiğini söylemişlerdi.

Onunla geçen yıl konuştum. Hastalığı da geçen yıl başlamıştı. Bunun dile getirilmesini istemiyordu. Keşke hayatta olsa da karşılıklı oynasak. Ayşen çok büyük, çok değişik bir oyuncuydu. Rolünü çok sağlam çalışırdı. Provaya giderken bir gün önce evine gider, ertesi gün 'şunu buldum, bunu buldum' derdi. Müthiş bir yaratıcılıktı kimsede yaşamadığım. Ayşen'i sevenlerin, tüm tiyatro severlerin başı sağ olsun."

ATİLLA DORSAY

"Çok büyük bir kayıp. Öyle bir dönem ki gerçekten komedinin kral olduğu bir dönem. Mesela Devekuşu Kabere Tiyatrosu'nda yıllarca bizi eğlendiren çok müthiş bir ekip. Aralarında Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar vardı. Kadın oyunculardan biri de Ayşen Gruda'ydı. Sonra Ertem Eğilmez; muhteşem adam... Arzu Film dönemi ayrı bir türdür. Onun kadrosunu oluştururken Ayşen Gruda'yı da aldı. Öyle filmler yaptılar ki, kimi zaman dram, kimi zaman komediye dönük filmlerde oynadılar. Domates Güzeli olarak da anılmıştı; komik bir lakaptı tabi... Güldürmeyi o kadar iyi bilen bir insandı ki özel hayatında da çok espriliydi. Hayata dönük, dört eliyle hayata sarılmış biriydi.Bu hastalığı atlatacağını ümit ediyorum, ancak başaramadı. Allah rahmet eylesin."

RASİM ÖZTEKİN

"Kadın komedyen çok zor çıkar işte onlardan birini kaybettik. onunla çok sahne paylaştık. Ayşen ile sahne paylaştığın zaman yapacağın işe 1-0 önde başlarsın.Moral olarak yükseltir. böyle anları çok yaşadık. Bir yılbaşı günüydü. Gece kulübünden başka bir yere şov yapmaya gidiyorduk. Tam gece 24.00'da Boğaz Köprüsün'nde geçiyorduk. 'Rasim ne şanssız adamsın, yeni yıla benimle girdin' dedi. Allah gani gani rahmet eylesin. Ayşen işini çok severek yaptığı için her oynadığı rolü severek oynamıştır diye düşünüyorum."

ALİ POYRAZOĞLU

"Tiyatro seyircinin başı sağ olsun. Bilhassa torunun da başı sağ olsun. Hiçbir şey söylemek istemiyor insan bu durumlarda. Sessiz sedasız bir kadıncağızdı. Büyük bir oyuncuydu. Benim sahneye ilk beraber çıktığım oyuncuydu. O ve ablasıyla birlikte bir amatör tiyatroda oynamıştık.Domates güzeli olarak büyük şöhrete sahip oldu. Kendini mesleğine adamış, dengeli aklı başında ve de Atatürkçü, laik sağlam bir aydındı. Hepimizin başı sağ olsun."

MELEK BAYKAL

"Şimdi üzüntüm ikiye katlandı, torunu Emre'yi dinleyince... Ben de cuma günü maalesef sabah erken saatte turneye çıkıyorum. Ama sevgili Ayşen abla beni anlar. Onun için vazife her şeyden önce gelirdi. Maalesef onu uğurlayamayacağım ama dualarımı yollayacağım. Çok onurluydu, dimdik bir kadındı. Bir Cumhuriyet kadınıydı; bunlara çok ihtiyacımız var."