Gündem |

İstanbul'da bir bankanın tuvaletinde gizli kamera bulundu

Şişli'de bir bankanın dördüncü ve birinci katının kadınlar tuvaletinde bulunan çöp kovasında mikro kamera bulundu. Tuvalete gizlice yerleştirilen kamerayla, aylarca bankada çalışan kadınların görüntüleri izlenmiş.

Bankada çalışan temizlik görevlisinin, kadınlar tuvaletinin çöp kovasında bulduğu mikro kameranın yurt dışından satın alındığı ortaya çıktı.

TEKNOLOJİ DİREKTÖRÜ SATIN ALMIŞ

Ünlü bir bankanın kadınlar tuvaletinde bir çalışan, kadınlar tuvaletini kullanmak istediği sırada tuvalette çöp kutusu poşetinin altına gizlenmiş gizli kamera olduğunu fark etti. Kamerayı fark eden kadın durumu yetkililere bildirdi. Çöp kutusu üzerinde ele geçirilen yabancı marka mikro kameraya incelenmek üzere bina yönetimi tarafından el konuldu.

 

 

Sabah gazetesinden Dilek Yaman’ın haberine göre, geçen yıl, İstanbul Şişli'deki bir bankanın kadınlar tuvaletinde bir çalışan, kadınlar tuvaletini kullanmak istediği sırada tuvalette çöp kutusu poşetinin altına gizlenmiş gizli kamera olduğunu fark etti. Kamerayı fark eden kadın durumu yetkililere bildirdi. Kameranın ünlü bir yurtdışı alışveriş sitesinden alındığını belirlenince çalışanların internet sitesinden yapılan alışverişlerin incelendi. Bilgi teknolojileri direktörü olarak çalışan İsmail E.'nin söz konusu siteden kamera tutarıyla aynı miktarda harcama yaptığı belirlendi. Müfettişlerce ifadesine başvurulan çalışan, ürünlerin güvenlik kamerası ve şarj cihazı olduğunu şifahen beyan etse de farklı bir kamera olduğunu iddia etti. Durum, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar edildi.

İNTERNETTEN SATIN ALMIŞ

İhbar sonrası savcılık İsmail E.'nin İnternet sitesinden gerçekleştirilen 30 dolarlık harcamanın Mecidiyeköy hizmet binası tuvaletinde bulunan kameranın birebir aynısı olan mikro gizli kamera olduğunun tespit edildi. Bunun üzerine çalışanın ikameti, iş yeri ve aracında aramalar yapıldı. Savcılıkça ifadesi alınan E., söz konusu yurtdışı alışveriş sitesinden birçok kere alışveriş yaptığını, bir kısmını evinde kullandığı bir kısmını ise internetten sattığını ifade etti. Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen İsmail E., kadınlar tuvaletine kamera koymadığını beyan etti. 

10 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

 

Savcılık, yürütülen soruşturma sonunda, İsmail E. hakkında, 'Kişisel Verilerin Kaydedilmesi, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek' suçundan dava açıldı. Şüphelinin 2 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi talep edildi.