Gündem |

Ayasofya'da Fetih Suresi Yunanlıları çıldırttı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağını duyurdu. Erdoğan'ın açıklamaları Yunan medyasının manşetlerine taşınırken Yunanlıları adeta çıldırttı.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde milletle birlikte çok güzel programlara şahitlik edeceklerini aktaran Erdoğan, "Akşam saatlerinde Okçular Vakfı'nın Fetih Kupası yarışmaları gerçekleştirilecek. Bunun ardından ise Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşamaya çalışacağız. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yad ediyorum." diye konuştu.

İBB'DEN SKANDAL AFİŞLER!
Cumhurbaşanı Erdoğan’ın bu açıklamasından önce, İBB başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un her yerine astırdığı afişler ile yeni bir skandala imza attı. İmamoğlu afişlerde, 567 yıldır ilk defa, 29 Mayıs için "fetih" ifadelerini kullandırtmadı.

İBB’nin afişinde,”29 Mayıs Fatih Sultan Mehmet Han’ın ve İstanbul’un Yeniden Doğduğu Gündür.Kutlu Olsun.” ifadeleri kullanıldı.

YUNANLILAR ÇILDIRDI
Öte yandan, İstanbul’un fethinin 567. yılı münasebetiyle Ayasofya’da Fetih Suresi okunacak olması, Yunanlıları adeta çıldırttı.

Yunan medyası, Erdoğan'ın açıklamaları sonrası yaptıkları yayınlarda ''Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek. Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma..." ifadelerini kullandı.