Ayasofya Camii’nin ibadete açılması kararının üzerinden tam 1 yıl geçti!

Ayasofya'nın 86 yıllık müze statüsünün ardından Danıştay kararı ile ibadete açılmasının üzerinden tam bir yıl geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, talimatıyla başlanan Ayasofya'nın müze statüsünden cami statüsüne döndürülme çalışmaları Danıştay'a taşınmış, sonrasında bir yıl önce bugün açıklanan kararla Ayasofya'nın ibadete açılması kesinleşmişti.

Ensonhaber'in haberine göre, Ayasofya'nun ibadete açılmasına o dönem tepki gösterenler, 1 yıl sonra yine aynı tavrı sergilemeye devam ediyor.

TEPKİLERİN ARKASI KESİLMEDİ

Danıştay'ın kararı sonrası ilk tepki CHP'den gelmişti. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu karşı çıktığını şu ifadelerle duyurdu;

"Benim görüşüme göre Topkapı Sarayı da müze olarak korunmalı, Ayasofya da müze olarak korunmalı, hatta Sultanahmet de müze olmalı. Çünkü bunlar artık bizim kendi şeyimiz değil, kendimize özgü değil, insanlığın ortak mirasıdır bunlar."

YUNANİSTAN TEPKİ GÖSTERMEKTE GEÇ KALMADI

Yunan Başpiskoposu o dönem yaptığı açıklamada; "Türkler ellerinde ne varsa bunu oynar. Ayasofya da o oyunlardan biri. Bunu yapacaklarına cüret edebileceklerine inanmıyorum." demişti.

RUSYA DA SESSİZ KALMADI

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin: “Biz bu konudaki görüşümüzü saklamıyoruz. Bir karar alınırken yapının tüm dünya için taşıdığı önemin göz önünde bulundurulmasını umuyoruz.”

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması kararının üzerinden tam 1 yıl geçti!

"FARKLI İNANÇ VE TARİH.."

O dönem ABD Dışişleri Bakanı olan Mike Pompeo: "Türkiye'yi, Ayasofya'nın bir müze olarak kalmasına, Türkiye Cumhuriyeti'ne katkıda bulunan farklı inanç ve tarihe saygı göstermeye ve bunun herkes için erişilebilir kalmasını sağlamasına çağırıyoruz." sözleri ile Ayasofya müze olarak kalsın çağrı yapmıştı.

FRANSA DA AÇIKLAMA YAPTI

Fransa Dışişleri Bakanlığı: "Hoşgörü ve çeşitliliğin sembolü olan Ayasofya'nın herkese açık olarak kalmasını isteriz."

HDP: AYASOFYA KİLİSE OLMALI

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya'dan tepki gecikmedi. Müze ve cami olmasını değil direk klise olmasını istedi. Kaya, "Yok efendim kılıç hakkıymış. Böyle bir hukuk yok. Bunlar tamamen Kur'an’dan sonra peygamberden sonra ortaya konulmuştur. Ayasofya hiçbir şekilde bugün bir iktidarın ya da herhangi bir iktidarın açarız kaparız kafasıyla karar alıp yaptırım uygulayabileceği bir alan değildir. Ayasofya gibi işgal altında olan yüzlerce kilise var.

Adına cami demekle olmuyor. Orayı Allah'ın evi yapmak gerekiyor. Ayasofya özel bir konuma sahiptir. Orası hangi inanç erbabınca kurulduysa o inanç erbabının olması gereken bir yerdir." dedi.

İMAMOĞLU: İHTİYACIN BULUNDUĞUNA İNANMIYORUM

CHP'den gelen tepki sonrası İmamoğlu sessiz kalmadı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmıyorum. Türkiye’nin ve dünyanın başka sorunları var ve bu konunun iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaması gerekiyor."

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması kararının üzerinden tam 1 yıl geçti! ile ilgili etiketler Ayasofya Müze Ayasofya Camii ibadet