Popüler Haberler |

Ay tutulmasında neler yapılır? Ay tutulması saat kaçta?

Ay tutulmasında neler yapılır? Bugün parçalı Ay Tutulması gerçekleşecek. Ay tutulmasının ne zaman olacağı ve neler yapılması ile ilgili gereken bilgiler ise araştırılıyor. Peki Ay tutulması ne zaman? Detaylar haberimizde...

Ay tutulmasında neler yapılır? Türkiye'den görülebilecek Ay Tutulması bu akşam geçrekleşecek. Ay tutulamasının saati ise merak konusu. Peki Ay tutulması saat kaçta? Detaylar haberimizde...

AY TUTULMASINI GÖZLEMLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Hava muhalefeti olmayan bölgelerde Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulması, doğu yönünde, Türkiye saati ile 20:07:53'te yarı-gölge konisine girmesi ile başlayacak. Saat 22:10'da maksimum tutulma anı gerçekleşecek. Gece saatler 00:14'ü gösterdiğinde ise kısmi tutulma bitmiş olacak.

AY TUTULMASI SAAT KAÇTA İZLENECEK?

TürkMedya Dijital Haber Merkezi’nden Gökhan Ertaş’ın haberine göre tamamı ülkemizden gözlenebilecek olan yarı gölgeli Ay tutulması, 10 Ocak 2020 akşamı Türkiye Saati ile 20:07 – 00.12 saatleri arasında gerçekleşecek ve Ay’ın yaklaşık yüzde 80’lik bölümü Dünya’nın yarı gölge (Penumbra) konisinin içerisinde kalacak.

EKİPMANA GEREK VAR MI?

Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulmasını görmek için herhangi bir ekipman kullanmaya gerek yok. Ancak yarı gölgeli Ay tutulmasında Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçeceği için bu hadise çok rahat gözlenemez ve genelde akademik düzeyde incelenir. Gözlemciler bu hadiseyi daha yakından takip etmek için dürbün veya teleskoplar kullanabilir.