Sağlık |

Ay çekirdeği ne kadar kilo aldırır?

Yaz mevsimi yaklaşıyor, peki herkesin severek yediği ay çekirdeğinin zayıflama diyetinde yeri var mı?

Ay çekirdeği, proteinle birlikte folat, E vitamini ve bakır gibi esansiyel vitamin ve minarellerle dolu. Ay çekirdeği lezzetli olmakla birlikte aynı zamanda içeriğinde kilo vermenize yardımcı olduğu bilinen lifler ve metabolizma ve zayıflamayı destekleyen diğer bileşenler bulunuyor. Fakat ay çekirdeği zayıflamanızı sihirle sağlamıyor.

Porsiyonunuza yeterince dikkat etmezseniz, ay çekirdeğinde Diyetinizi mahvetmeye yetecek kadar yüksek kalori var. İlk olarak eski çağlarda Kuzey Amerikalılar tarafından yetiştirilen ay çekirdeği, yılan sokmalarının iyileştirilmesinden sigarayı bırakan basketbol oyuncularının atıştırmalığına kadar her şeyde kullanılageldi. Ay çekirdeğinde B vitaminleri ile birlikte bakır ve magnezyum gibi mineraller yüksek miktarda bulunuyor. Bol miktarda yağ ve kaloriyi küçük bir alana sığdırdığı için, şişmanlatıcı olarak ün saldı. Ancak makul miktarda tüketildiğinde dengeli beslenmenin sağlıklı bir parçası olabilir.

Yüksek Kalori

Kurutulmuş, yağda kavrulmuş, kuru kavrulmuş veya kavrulmuş olmak üzere hangi türü tükettiğinize bağlı olmakla birlikte 28 gramlık (1 ons) ay çekirdeği içi160 kalori içeriyor. Günlük 2000 kalorilik bir diyet uygulayan sağlıklı bir yetişkin için, bu miktar günlük kalori sınırlamasının %8.2 ila yaklaşık %9’luk kısmına denk geliyor. Diğer gıda alımlarınızı dikkatli bir şekilde kontrol altına almazsanız, düzenli olarak ay çekirdeği tüketmeniz kilo almanıza neden olabilir. En düşük kalori seçeneği için, kurutulmuş ay çekirdeği içini tercih edin; 28 gramlık kavrulmuş ay çekirdeği içi ise en yüksek kalori miktarına sahip.

Lifler zayıflamaya yardımcı oluyor

Şubat 2015’te Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, lif alımının artırılması, zayıflamanızı desteklemek için atabileceğiniz basit adımlardan biri. Lifler suyu emdiği için, midenizde şişer ve sindirimi yavaşlatır. Bunun sonucunda, lifler uzun süre tok hissetmenizi sağlar, böylelikle zorluk çekmeden daha az yersiniz.

Kadınlar günlük 25 gram, erkeklerse günlük 38 gram tüketmeli. Bir fincanın yaklaşık dörtte birine denk gelen 1 onsluk (28 gram) kuru kavrulmuş ay çekirdeği içinden 3 ila 4 gram lif alabilirsiniz.

Diğer bir ifadeyle, 31 ila 50 yaşlarındaki erkekler için tavsiye edilen günlük lif miktarının yaklaşık %11’ini ve aynı yaştaki kadınların günlük ihtiyacının ise %13’ünü karşılıyor. Yağda kavrulmuş ve kuru kavrulmuş ay çekirdeğinin 28 gramında 3 gram lif bulunurken, kurutulmuş ay çekirdeği içi ise 2.4 gram lif içeriyor. 2001 yılında Nutrition Reviewsda yayımlanan bir makalede, diyette lif miktarını artırmanın zayıflamaya yardımcı olduğu bildirildi.