Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında

İspanya’nın kuzeyi Burgos kenti yakınlarına yapılan bir araştırmada Avrupa’nın en eski insan fosil kalıntılarına rastlandı. 1 milyon 400 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen insan kalıntıları bilim adamlarını heyecanlandırırken Avrupa insan evrim tarihinin de yeniden yazılacağı düşünülüyor. İşte detaylar…

İspanya’da yapılan bir kazı çalışmalarında 1.4 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen insan fosiline rastlandı. 

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında

Atapuerca’da 30 Haziran’da bulunan ilk insan türüne ait yüz parçalarının araştırılmasına devam edilse de bilim insanları bu fosillerin en az 1 milyon 400 bin yıllık olduğu ve Avrupa kıtasında şimdiye kadar ortaya çıkarılan en eski insan fosili olduğunu belirtiyor.

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında - Resim : 2

Burgos İnsan Evrimi Müzesi Genel Koordinatörü Arkeolog Aurora Martin,  "Çok yeni olmasından dolayı sevincimiz ve heyecanımız halen çok fazla. 1 milyon 400 bin yıl öncesinden bahsediyoruz. Bulunan parçaların hangi ilk insan türüne ait olduğunu henüz bilmiyoruz. Ama Avrupa’da insan evrimi tarihinin yeniden yazılmasına yardımcı olacak bir buluş" dedi.

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında - Resim : 3

Martin, şunları söyledi:

"İlk insan türünün Afrika’da olduğu inkar edilmez bir şey ama kısa bir süre öncesine kadar genel kanı Afrika’dan çıkışlarının çok geç olduğu yönündeydi. Atapuerca’da ortaya çıkan kalıntılar, Afrika’dan Avrupa’ya gelişin daha önce olduğunu gösterdi. 1994’e kadar Avrupa’daki ilk insan türlerinin 500 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülüyordu. Şu anda 1 milyon 400 bin yıl öncesini konuşuyoruz. Yani neredeyse 1 milyon yıl geriye gittik. Bu çok önemli."Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında - Resim : 4

Şimdilerde Paleolitik Çağ'a (Eski Taş Çağı) ilişkin çalışmaların altın çağını yaşadığını ifade eden İspanyol Arkeolog, "Biz her zaman teorilere göre hareket ediyoruz. Gerçeği aramaya değil sorulara cevap bulmaya çalışıyoruz. Yeni teknolojilerin yardımıyla eski insan türlerine ait tüm yeni bulgular bize yeni sorular getiriyor" diye konuştu.

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında - Resim : 5

Atapuerca’nın 19. yüzyıl sonlarında bölgede inşa edilmek istenen bir demir yolu çalışması sırasında ortaya çıktığını, ilk kazıların ise 1976'da başladığını anlatan Martin, bu zamana kadar Avrupa kıtasında bulunan en eski insan fosilinin bölgede 2007’de çıkartılan ve 1 milyon 200 bin yıllık olduğu belirlenen bir mandibula (alt çene) olduğunu kaydetti.

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında - Resim : 6

Mevcut durumda Atapuerca'da 10 farklı kazı alanı olduğunu, bunlardan 3'ünde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Martin, bu bölgedeki kazıların çok uzun yıllar devam edeceğini vurguladı.

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında - Resim : 7

Yeni çıkartılan ve 1 milyon 400 bin yıllık olduğu söylenen yüz parçalarının, 15 yıl önce bulunan mandibulanın yakınlarında ve yaklaşık 2 metre kadar altında bulunduğu belirtiliyor.

Avrupa'da tarih öncesi yaşayan insanlar açısından en zengin arkeolojik alanlardan birine sahip Atapuerca’da insan evrimini aydınlatmaya yönelik son yıllarda atılan “dev adımlar” dünya çapında ilgi çekerken, bilim insanları bulunan yeni yüz parçalarını görmek için yarışıyor.

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında - Resim : 8

Dünya Mirası kabul edilen Atapuerca’dan 2000'de çıkartılan eski taş çağına ait insan ve hayvan fosilleri Burgos kentindeki İnsan Evrimi Müzesi’nde sergileniyor.

 

Avrupa’nın insan evrim tarihi yeniden yazılıyor! Avrupanın en eski insanı bulundu! Tam 1,4 milyon yaşında ile ilgili etiketler Avrupa Avrupa'nın en eski insan fosili