Gündem |

Avrupalı kuruluştan algı oluşturanlara tokat gibi cevap: Türkiye orman yangınlarıyla mücadelede ilk sırada

Türkiye genelinde pek çok ilde meydana gelen orman yangınlarına hızla müdahale devam ederken bu zor zamanda algı oluşturanlara European Forest Fire Information System'dan tokat gibi cevap geldi. Yapılan araştırma sonucuna göre Türkiye, orman yangınına müdahalede 14 dakikadan kısa süre ile Akdeniz ülkeleri arasında ilk sırada bulunurken, dünyada da ilk sıralarda yer aldığına işaret ediliyor.

3 gün önce ilk olarak Antalya'nın Manavgat ilçesinde geçtiğimiz gün başlayan ve bir anda Hatay'dan Muğla'ya kadar güney şeridini etkisi altına alan orman yangınları, 3'üncü günü itibariyle hala devam ediyor.

YANGINLARIN SEBEBİ ARAŞTIRILIYOR

Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli, 60'a yakın bölgede yangınların kontrol altına alındığını söylerken, "Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor" ifadeleriyle de her türlü ihtimalin değerlendirildiğini kaydetti.

THK UÇAKLARI ÜZERİNDEN HEDEF ALINIYOR

Kurumların amansız mücadelesi devam ederken, sosyal medyada özellikle de THK uçaklarının kullanılmaması üzerinden çeşitli açıklamalar ve haberler yayımlandı.

Bunlara da cevap veren Bakan Pakdemirli, "THK ile problemimiz yok olmaz da. Bizim uçakla problemimiz var. Bu uçaklar, Uçacak durumda değil, uçsa bile verim verebilecek durumda değil. Hala antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalan uçakları kullanalım deniliyor. 2 senedir son teknoloji, çok daha verimli uçakları kullandık. Bir insan şunu demeli: '27 helikopteriniz vardı, şimdi 39 helikopteriniz var. Noktaya atış yapabiliyorsunuz, bravo.' Önemli olan neyi uçurduğumuz değil, yere ne kadar su attığımız önemli. Şu anda kullandığımız Rus uçakları ve helikopterlerin ötesinde başka bir şey yok. Biz bir de ihale sistemi ile alım yapıyoruz. Envantere de uçak alımı ile ilgili sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile çalışmalara başladık. Şu andaki uçakların tedarikçisi de THK. Burada uzay aracı kullanmamız gerekse kullanırız" dedi.

AKDENİZ ÜLKELERİ BAZ ALINDIĞINDA TÜRKİYE ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE İLK SIRADA

Türkiye'nin yangınla mücadelesi muhalefete yakın yayın organları tarafından eleştirilirken, bağımsız kuruluşların raporlarında Türkiye bu mücadelede üst sıralarda gösteriliyor.

Kısa adı EFFIS olan European Forest Fire Information System (Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi) raporuna göre Türkiye (2009-2018), orman yangılarına 14 dakikadan kısa sürede müdahale yeteneğiyle Akdeniz ülkeleri arasında ilk sırada.

Türkiye'yi sırasıyla Fransa, İspanya, İtalya ve Yunanistan takip ediyor.

Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi raporlarındaki verilere göre geçen yıl; yangın başına, Kanada'da 76 bin hektar, ABD'de 68 bin hektar, İspanya'da 20,4 bin hektar, Fransa'da bin 7,6 hektar alan küle dönerken, Türkiye'de bu rakam 6,2 hektar olarak gerçekleşti.


BAKAN PAKDEMİRLİ: BİZİM ORGANİZASYONUMUZ SAĞLAM

Bakan Pakdemirli de Manavgat'taki basın toplantısında bu rakamları doğrular nitelikte şu bilgileri verdi:

"Genel bir bilgi vermek istiyorum. Kanada'da Temmuz ayında 1 milyon 250 bin hektar alan yandı. Geçen yıl Türkiye'de yanan alanların toplamı 20 bin hektardır. Rusya'da Temmuz'da bir milyon hektarın üzerinde alan yandı. ABD'de devam eden yangınlar var. Avustralya'da 6 ay boyunca yangınlar, vurulmak durumunda kalan hayvanları hepimiz hatırlıyoruz. Bu işin gelişmişlikle alakası yok. Organizasyonla alakası var. Dünyanın en başarılı bir kaç teşkilatından biriyiz."

RAKAMLAR DA BİZE "ÇOK UÇAK BAŞARI ANLAMINA GELMİYOR" MESAJINI AÇIKÇA VERİYOR

Yaz sezonu başlamadan önce sabah gazetesine konuşan Orman Genel Müdürü (OGM) Bekir Karacabey de bu konuya değinerek şöyle konuşmuştu:

"EFFIS raporlarına göre; Akdeniz ülkelerinin son 10 yıllık ortalama orman yangın verileri incelendiğinde, diğer ülkelerin hava araçlarındaki üstünlüklerine rağmen Türkiye, Akdeniz ülkelerinin arasında yangın adedi ve yangın başına düşen yanan orman alanları sıralamasında başarısıyla 1. sırada yer almıştır. Türkiye'nin bu konuda dünyanın lider ülkelerden olduğunu görebilirsiniz. Akdeniz ülkelerinde yıllık ortalama yanan orman alanının ülkelerin toplam orman varlığına kıyasladığımızda; Türkiye'ye göre Portekiz'de 94 kat, İspanya'da 12 kat, İtalya'da 19 kat, Yunanistan'da 13 kat daha fazla alan yanmaktadır."

Avrupa ülkelerindeki yangın uçak filosu ise şu şekilde:

Yunanistan: 38 uçak
Fransa: 26 uçak
İtalya: 19 uçak
İspanya: 17 uçak
Türkiye: 3 uçak

 

Kaynak: Haber7