Spor

Avrupa Süper Ligi kuruldu! UEFA'yı saymadılar...

Avrupa'da büyük kriz! UEFA'nın karşı olduğu Avrupa Süper Ligi kuruldu. İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 kulübün "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir turnuva düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Avrupa'da Süper Lig krizi! UEFA'nın karşı olduğu Avrupa Süper Ligi kuruldu.

İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 kulübün "Avrupa Süper Ligi" adıyla bir turnuva için anlaşmaya vardıkları öğrenildi. İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına ilişkin karar duyuruldu.

TOPLAM 3,5 MİLYAR EURO

Yapılan açıklamalarda Avrupa Süper Ligi'ne 3 kulübün daha katılacağı belirtildi.

Kurucu kulüplerin Avrupa'da yapılan müsabakaların yoğunluğunu ve kalitesini iyileştirme amacı altında bu organizasyonu düzenledikleri de yazıldı. Ayrıca kurucu kulüplere toplam 3,5 milyar euro ödeneceği ifade edildi.

TURNUVA DETAYLARI! TOPLAM 20 KULÜP...

Turnuvanın detaylarına ilişkin bilgilerin de yer aldığı açıklamada, 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedildi.

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

UEFA KARŞI ÇIKMIŞTI 

UEFA'nı dün yaptığı Avrupa Süper Ligi açıklamasında tavrını net ortaya koymuştu. Böyle bir lige karşı olan UEFA, "Bunun olmasını önlemek için hem adli hem de sportif olmak üzere her düzeyde alabileceğimiz tüm önlemleri değerlendireceğiz. Futbol, ​​açık müsabakalara ve sportif liyakate dayanır; başka türlü olamaz." ifadelerine yer verdi. Yayınlanan açıklamada Avrupa Süper Ligi'ne katılmadıkları için Fransız ve Alman kulüplerine teşekkür ederken "yeter artık!" sözleri ile de organizasyona karşı durdu.

Gözler bugün yapılacak UEFA İcra Kurulu toplantısına çevrildi.

TÜRK KULÜPLER BİRLİĞİ UEFA'NIN YANINDA

Kulüpler Birliği Vakfı, kurulması planlanan "Avrupa Süper Ligi"nin Avrupa futbolunun birliğine darbe vuracağını savunarak, UEFA'ya destek verdi. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Kulüpler Birliği Vakfı, son dönemde gelişen olaylar hakkında derin endişe duymaktadır. Sözde 'Avrupa Süper Ligi', Avrupa futbolunun bütünlüğüne düzeltilemez bir darbe vuracaktır. Futbol ailesinin tüm paydaşları için dayanışma ve iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı kulüplerin kendi çıkarlarını Avrupa futbolunun ortak çıkarının önüne koyan ayrılık planlarını şiddetle kınıyoruz.

Türk Kulüpler Birliği Vakfı, kıtanın sportif değerini yaşatmak için UEFA'nın yanında yer almakta ve bütün paydaşları futbolun kalbini ve ruhunu yerle bir edecek bu talihsiz fikre karşı Avrupa futbolunu savunmaya çağırmaktadır." ifadeleri kullanıldı.