Gündem

Avcı ve CHPNet için süreç nasıl işleyecek?

CHP'li Mücahit Avcı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a yönelik itibar suikastına yönelik kumpas hazırlığı ile ilgili Altun ailesinden karşı hamle geldi. Altun'un avukatı Avcı ve CHP’nin iç iletişim portalı CHPNet aleyhinde dava açmaya hazırlanıyor. Peki, Altun'un avukatının yapacağı başvuru sonrasında süreç nasıl işleyecek? CHPNet sisteminde bir inceleme yapılabilecek mi? Dava açılırsa suçlama ne olacak? İşte ayrıntılar...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi ve yöneticisi Mücahit Avcı’nın, CHP’nin iç iletişim portalı CHPNet platformunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a yönelik itibar suikastı örgütlemesiyle ilgili yazışmalarının ortaya çıkması sonrası konu yargıya taşınıyor.

Altun ailesi avukatları aracılığı ile Mücahit Avcı ve CHPNet hakkında dava açmaya hazırlanırken kamuoyu da kumpası tartışmaya devam ediyor. 

Ençok merak edilen ise bundan sonra ne olacağına ilişkin. Akıllarda ise süreç nasıl işleyecek? CHPnet sistemi nasıl incelenebilecek? sorularının yanıtı var. 

Bilindiği gibi gizli yazışmaların ortaya çıkmasıyla birlikte Fahrettin Altun ve Fatmanur Altun’un avukatı Sezgin Tunç, sorumluların tespiti için müvekkilleri adına tüm hukuki yolları sonuna kadar kullanacaklarını açıkladı.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İlk adım savcılığa suç duyurusunda bulunmak olacak. Savcılık, eğer isterse konuyu hakaret, iftira gibi suçlar dışında örgütlü suç kapsamında da değerlendirebilecek. Savcılık olayda suç unsuru gördüğü takdirde soruşturma başlatılacak ve ardından Emniyete araştırma talimatı verilecek. Bu noktada delillerin toplanması ve ilgili kişilerin ifadelerinin alınması aşamasına geçilecek.

Adli kaynaklardan alınan bilgiye göre delil tespiti amacıyla başta CHPnet sistemi olmak üzere bu sistemle bağlantılı CHP’ye ait tüm diğer dijital sistemlerde de adli bilişim incelemesi yapılabilecek.

Önceki benzer vakalar da dikkate alındığında sürecin şöyle işlemesi bekleniyor.

CHPNET İNCELEBİLECEK Mİ?

Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından CHPnet sistemine Savcılık talimatı doğrultusunda el koyma ve imaj alma işlemi yapılabilecek.

Daha sonra Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesindeki Adli Bilişim Bürosu tarafından kumpas ve organize suça ilişkin elde edilen tespitler savcılığa gönderilecek. Bilişim ile ilgili teknik işlemlerin akabinde, rapordaki kumpas ve suç unsurları Savcılık tarafından incelenerek şüpheli kişi veya kişiler aleyhine iddianame düzenlenebilecek.

İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesi durumunda ilgili suç hükümleri kapsamında sorumlu kişi veya kişilerin yargılanmasına başlanacak.