Gündem

Atina'nın korsan 'Navtex'ine füzeli yanıt

Türkiye önceki gün Yunanistan'ı panikleten bir NAVTEX duyurusu yayınlamıştı. Buna göre Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemileri Rodos ile Meis adaları arasındaki tartışmalı bölgede sismik araştırma gerçekleştirecekti. Ancak Yunanistan NAVTEX ilan edilen bölgeye süre dolmadan yeni bir duyuru yapılamayacağını bildiği halde korsan bildiri yayımladı. Bunun üzerine Türkiye bir NAVTEX daha yayımlayarak Meis açıklarında 18 Ağustos'a kadar füze denemeleri yapılacağını duyurdu.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Türkiye'den Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ın şımarıklığına cevap vermeye devam ediyor.

Yunanistan'ın Ege'de illegal olarak işgal ettiği adacıklar ya da statüsü netleşmeyen kayalıkları kendisinin ilan edip Türkiye'yi denizlerde nefes alamaz hale getirme girişimine karşı verilen NAVTEX ilamı Atina'nın kimyasını bozdu. 

Türkiye uluslararası deniz hukuku ve kıta sahanlığı hakları çerçevesinde ilan ettiği NAVTEX ile Meis ile Rodos arasındaki bölgede Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemileri ile sismik araştırma gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Ancak Yunanistan NAVTEX ilan edilmiş alanı kapsayacak şekilde korsan bir NAVTEX yayımladı. Türkiye ilk olarak bu NAVTEX'in geçerli olmadığını ve bölgede bu duyuruyu yapmaya yetkili tek radyo istasyonunun Antalya Türk Radyo olduğu vurgulandı. Ve önceki gün ilan edilen NAVTEX'in 2 Ağustos tarihine kadar yürürlükte olacağının altı çizildi.

Ancak Türkiye'nin bu korsan NAVTEX'e cevabı bununla sınırlı kalmadı. Türkiye bir NAVTEX daha yayımlayarak 18 Ağustos'a kadar Meis açıklarında "Füze Atış Denemeleri" yapılacağının ilan etti. 

Türk donanmasının 18 Ağustos'a kadar Füze Atış Denemeleri yapacağı alan ise haritadaki kırmızı taranmış bölge .

Günün Videosu
Türkiye peş peşe çıkan yangınlarla mücadele etmeye devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın, havadan ve karadan müdahale sonucunda kontrol altına alındı.