Dünya |

Asteroidleri silah olarak mı kullanacaklar?

Önümüzeki ay fıratılacak olan DART isimli uzay sondası, yaklaşık bir yıl sonra varacağı bir asteroidi yörüngesinden çıkararak istenilen bir rotaya sokmaya çalışacak. Peki yakın ve orta gelecekte asteroidleri silah haline getirmiş bir devlet görmemiz ne kadar mümkün? Dünya’yı tehdit eden asteroidleri saptamaya ve önlemeye adanmış bir grup olan B612 Vakfı’nın başkanı eski astronot Rusty Schweickart, asteroidlerin silah haline getirilme ihtimalini değerlendirdi.

Uzmanlar; düşmanlarınızın, uzaydaki dev asteroitleri ülkenize doğru yönlendirmesinden endişe ederek uykusuz kalan insanlara rahatlamaları gerektiğini söylüyor. Böyle bir şey yakın zamanda olmayacağa benziyor.

DÜNYA'YI KURTARMAK İÇİN DE, YOK ETMEK İÇİN DE KULLANILABİLİR

Bunun yanı sıra insanlık gerçekten de uzaydaki taşları hareket ettirebilecek teknik becerilere ve teknolojiye sahip. Bu bilgi birikimini 65 milyon yıl önce dinozorları öldüren olaya benzer feci bir sondan kaçınmak için bir gün kullanabiliriz.

Ancak uzmanlar, düşmanlarına ölüm yağdırmak için asteroitler kullanacak kadar kanunsuz herhangi bir devletin var olma ihtimalinin çok küçük olduğunu söylüyor.

ASTEROİDLER SİLAH HALİNE GETİRİLEBİLİR

M5 Dergi'nin haberinde aktarıldığı üzere; Dünya’yı tehdit eden asteroidleri saptamaya ve önlemeye adanmış bir grup olan B612 Vakfı’nın başkanı eski astronot Rusty Schweickart, “Asteroidler silah haline getirilebilir fakat aslında berbat bir silah olurlar” dedi.

Pasadena’daki California Institute of Technology’de (CalTech) “Bir Asteroidi Hareket Ettirmek” adlı bir panel sırasında konuşan Schweickart, “Birkaç yüz yılda bir kullanma şansınız var.” dedi ve ekledi: “Ve o zaman bile, onu yalnızca Dünya üzerinde bir tür keyfi hat boyunca bir yere çarpmak için saptırabilirsiniz. Yani keskin nişancılık yapmak oldukça zor.”

ÖNÜMÜZDEKİ AY, DART TAM OLARAK BU YÖNTEMİ TEST EDECEK

Uzayın derinliklerinde hızla ilerleyen devasa bir asteroidin yörüngesini değiştirmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak türümüz bunu nasıl yapacağını biliyor.

Örneğin, DART gibi uzay sondası, asteroidin uydusu varsa çarparak dolaylı yoldan ana asteroidin yörüngesini saptırabilir veya uzun süre; aylarca veya yıllarca onunla birlikte seyahat ederek yörüngeyi yavaşça değiştirme işini kendi de yapabilir. Schweickart, zamanla, sondanın mütevazı yerçekiminin uzay kayasını farklı bir yörüngeye çekeceğini söyledi.

Harekete geçmek için yeterli zaman verildiğinde, bu sözde “yerçekimi traktörü” yöntemi, oldukça kesin ve öngörülebilir şekillerde çalışabilir. Ve buna benzer bir yöntem, önümüzdeki ay fırlatılacak DART ile denenecek.

ASTEROİDLER ÜZERİNDEN BİR SAVUNMA STRATEJİSİ OLUŞTURMAK ZOR BİR İŞ

Eski astronot Schweickart panelde yaptığı konuşmada ayrıca “Her iki veya üç yüz yılda bir yukarı çıkıp Bağdat’ı vurmak için bir silahınız (asteroid) olacak. Yüzyıllarca bekledikten sonra sadece bir fırsatınız olacak” dedi. Buna parmak bastıktan sonra asteroidlere dayalı bir savunma planı yapılmasının güçlüğüne de değindi: “Tabii ki sorun şu ki, o zamana kadar Zambiya uzay programı dünyanın önde gelen uzay programı ve Bağdat da en yakın dostunuz olabilir…’

 

 

Kaynak: M5