Assange'ın talebine mahkemeden ret!

ABD'ye iadesi istenen Wikileaks'in kurucusu ve eski genel yayın yönetmeni Julian Assange hakkında Britanya mahkemesinden ret kararı geldi.

Britanya'da mahkeme, kendisine yöneltilen casusluk suçlamaları nedeniyle ABD'ye iadesi istenen Wikileaks'in kurucusu ve eski genel yayın yönetmeni Julian Assange'ın duruşmayı erteleme talebini reddetti.

The Guardian'ın aktardığına göre vaka yönetimi duruşmasında Assange'ın avukatları kanıt sunmak için daha uzun süre istedi ve Wikileaks kurucusuna yöneltilen suçlamaların altında siyasal gerekçeler yattığını belirtti. 11 Nisan 2019’dan bu yana Britanya’nın başkenti Londra’da tutuklu bulunan Assange'ın ABD'ye iade edilip edilmeyeceğinin görüleceği dava daha önce de tartışmaya sebep olmuştu.

Hâkim Vanessa Baraitser'in kararına göre bir sonraki duruşma daha önce planlandığı gibi 19 Aralık'ta yapılacak.

Assange'ın talebine mahkemeden ret!

Daha önce sağlık sorunları yaşadığı açıklanan Assange, hakimin duruşma sırasında sorduğu, "Şu anda ne oluyor anlıyor musun?" sorusuna, "Çok değil, düzgün bir şekilde düşünemiyorum. Şu anda olanların adil olduğunu düşünmüyorum. Bir süper devletin bu davaya hazırlanmak için on yılı vardı ve ben kendi yazdığım şeylere bile erişemiyorum. Benim bulunduğum noktada bir şey yapmam çok zor ancak bu insanların sınırsız kaynakları var" diye cevap verdi.

Assange mahkemede yaptığı konuşmanın devamında, "Gazetecilerin ve muhbirlerin halkın düşmanları olduklarını iddia ediyorlar. Dosyalarıma haksız bir şekilde erişimleri var. Psikoloğum sayesinde hayatımında detaylarını biliyorlar. Çocuklarımın DNA'sını çalıyorlar. Burada olanlar adil değil" ifadelerini kullandı.

Mahkeme salonunun önünde düzinelerce insan Assange'ın ABD'ye iade edilmemesi ve serbest bırakılması için bir eylem düzenledi.ABD, iadesini istediği Assange'a 17 farklı casusluk suçlaması yöneltiyor. Eğer yargılanmak üzere ABD'ye iade edilirse Wikileaks kurucusu 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Assange'ın talebine mahkemeden ret! ile ilgili etiketler ABD mahkeme WikiLeaks Assange britanya