Dünya

Aşı olmayana kurukafa etiketi!

Aşılama çalışmalarının yavaş ilerlediği Hindistan'da tepki çeken bir uygulama başladı. Madhya Pradesh eyaletinde polis, aşı olmayanlara kurukafa işareti bulunan ve "Bana yaklaşmayın" yazan etiketler yapıştırıyor.

Hindistan'ın Madhya Pradesh eyaletinin kırsal kesimlerinde aşı olmamış şahıslara üzerinde kafatası olan ve "Bana yaklaşma", "Aşı olmadım", "Lütfen benden uzak durun" yazan notlar asılıyor.

Bu kişiler üzerlerindeki mesajı yüksek sesle okumaya zorlanıyor ve iki gün içinde aşı olacaklarına dair söz vermeleri isteniyor.

Aşı olanlaraysa üzerinde Hindistan bayrağının bulunduğu "Ben milliyetçiyim" yazılı etiketler takılıyor.

UYGULAMA TEPKİ ÇEKİYOR

Uygulama sosyal medyada eleştirilere neden olurken yetkililer bu tür kampanyaların sadece sembolik olduğunu ve aşı olmanın önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek için yaptıklarını savunuyor.

GÜNLÜK CAN KAYBI 7 BİNLERDE

Önceki gün 92 bin yeni vakanın bildirildiği Hindistan'da salgında yaşamını yitirenlerin sayısı 360 bini geçmiş durumda. Ülkede günlük can kaybı 7 bin seviyelerinde seyrediyor.

Öte yandan ülke nüfusunun sadece yüzde 4,2'si en az bir doz aşı ile aşılanmış durumda.

 

Günün Videosu
Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı skandal kararların darbe olduğunu belirterek Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimini hatırlattı. Eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, "Biz de Türk halkı gibi bu darbeyi başarısızlığa uğratabiliriz. Onlar çok daha büyüğünü yendi" dedi.