Koronavirüs

Aşı olmak orucu bozar mı? İşte yanıtı

Ramazan ayına sayılı günler kala koronavirüs aşıları da vurulmaya devam ediyor. Aşılama çalışmaları sürerken, 'Aşı orucu bozar mı?' sorusu da sorulmaya başlandı. Cübbeli Ahmet Hoca, bu soruya Twitter hesabından yanıt verdi.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde geliştirilen aşılar vurulmaya devam ediliyor. Dün Türkiye'ye getirilen 2.8 milyon doz BionTech aşısı Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirildi.

Aşılama süreci takvimine uygun ilerlerken, yaklaşan ramazan ayına ilişkin akıllarda bazı soru işaretleri oluştu.

'İĞNE OLMAK ORUCU BOZMAZ'

Bazı vatandaşlar aşının orucu bozup bozmadığını merak ederken, konuya ilişkin Cübbeli Ahmet Hoca'dan bir açıklama geldi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Cübbeli Ahmet, "Doktorlar bu hususta açıklama bekliyorlar. İmâm-ı Tahâvî, İmâm-ı Ebû Yûsuf'tan naklen iğne olmanın orucu bozmadığını zikretmiştir. Dolayısıyla aşı vakti gelenler ve aşıya çağrılanlar mutlakâ icâbet etsinler, oruçları bozulur diye endişe etmesinler." dedi.

Cübbeli, sözlerinin devamında "Lâkin Ramazan'dan sonra ihtiyâten aşı oldukları güne niyetle bir gün oruç tutarlarsa daha iyi olur." ifadesini kullandı.

BİLİM KURULU NE DİYOR?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, ise "Tüm Müslüman camiası için Ramazan ayı çok özel bir ay. Ama bu ayda da insanlarımızın ölmemesi, hastalanmaması ve hastaneye yatmaması çok önemli. O yüzden ramazan ayında insanlar aşı olacağı günler belki oruç tutmayabilirler" açıklamasında bulunmuştu.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.