Popüler Haberler

Aşı kartına pasaport numarası nasıl eklenir?

Türkiye’de geçtiğimiz Ocak ayında başlayan Covid-19 aşılama işlemleri için randevular; e-Nabız, SMS ve MHRS sistemi üzerinden alınabiliyor. Bunlarla beraber aşı pasaportu uygulaması da hayata geçirildi. Peki, aşı kartı pasaporta nasıl eklenir?

13 Ocak tarihinden bu yana Türkiye’de devam eden Covid-19 aşılama işlemleri için randevular; e-Nabız, SMS ve MHRS sistemi üzerinden alınarak hastane ya da aile hekimliklerinde gerçekleştirilebiliyor. Aşılama çalışmalarının hızlanmasından sonra gelen kademeli normalleşme ile hayata geçirilen aşı pasaportu uygulaması da yakından takip ediliyor.

Türkiye’de iki doz aşı olanlara verilen aşı sertifikası e-Nabız ve HES uygulaması üzerinden tedarik edilebiliyor. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde işe yarayan aşı pasaportu için yoğun bir ilgi olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Aşı Kartına Pasaport Numarası Nasıl Eklenir?

İki doz aşı olan her vatandaş e-Nabız ve HES uygulaması üzerinden aşı kimliklerine ulaşarak aşı sertifikalarını kolaylıkla alabiliyor. Bunun için e-Nabız sisteminde önce “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne oradan da “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine; HES uygulamasında da “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliklerine erişilebiliyor.

Eğer vatandaş, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını isterse Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneğe girerek pasaport numarasını yazabiliyor.

HES Uygulamasından Aşı Kartı Nasıl Çıkarılır?

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor.

Ardından “Pasaportlarım”a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor.

Ana ekrana dönerek “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğu seçin. Gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” tıklayıp ardından ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” Seçeneğini tıklayın.

Bu işlemin ardından aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek.

Eğer seçim yapmadan devam edilirse kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak. Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilecek.

Dilerseniz pasaport bilgilerinizi de kameradan okutabilirsiniz.

Pasaport bilgilerinizi girdikten sonra bilgilerin doğruluğunu onaylamanız gerekiyor.

Bu adımda pasaport bilginizin eksiksiz ve doğru olması gerekiyor.

Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde ülkelere girişlerde büyük kolaylık sağlayacak aşı kartınızda pasaport bilgilerinizin yer almasını isterseniz seçim bu ekrandaki butona tıklayarak devam edebilirsiniz.

Onayladıktan sonra aşı kartı talebiniz sisteme düşüyor.

Hayat Eve Sığar uygulamasından oluşturduğunuz aşı kartınız kullanıma hazır hale geliyor.