Koronavirüs

Aşı araştırmasından çok çarpıcı sonuç: Ömür boyu koruyabilir

Koronavirüs aşılarında yapılan bir araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Moderna ve BioNTech aşılarında yapılan araştırmaya göre, mRNA aşıları insanları yıllarca virüsten koruyabilecek bağışıklığı tetikleyebilir. Öte yandan uzmanlara göre aşılar daha önce koronavirüs geçirenleri ömür boyu koruyabilir.

Koronavirüs salgınının başladığı günden beri koronavirüs yüzlerce bilimsel araştırmaya konu oldu. Bu sayede virüse karşı elimizi güçlendiren pek çok keşfe imza atıldı.

Bu kapsamdan pek çok aşı geliştirildi. Dünya küresel aşılama çalışmalarının hız kazanması ile pandemiye karşı ciddi bir avantaj yakalamış durumda.

ABD'den son haber ise kısa sürede ülke gündemine tabiri caizse bomba gibi düştü. Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarını mercek altına alan grup son derece ilginç sonuçlara ulaştı.

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, Washington Üniversitesi araştırmacıları, mRNA aşılarının insanları yıllarca koruyabilecek bir bağışıklık tepkisini tetikleyebileceğini keşfetti.

'AŞIDA EN ŞANSLI GRUP'

Uzmanlar daha önce virüs kapmışsanız, Kovid aşısının ömür boyu koruma sağlayabileceğini öne sürüyor. Başka bir deyişle ekip bu grubun korunma anlamında en şanslı kişiler arasında olduğu iddiasında.

Çalışmayı yöneten immünolog Dr Ali Ellebedy, mRNA aşısı alan ve daha önce enfekte olmamış birinin aynı şekilde korunup korunmadığı konusunda ise henüz bir sonuca ulaşmadıklarını açıkladı. Uzmanlar araştırmalarının aşının faydasını bir kez daha kanıtladığının da altını çizdi.

KOVİD BELİRTİLERi DEĞİŞTİ

Öte yandan ABD'li doktor George Monks Delta ile birlikte semptomların değiştiğini duyurdu. Monks son dönemde sıkça görülen belirtileri de açıkladı.

International Business Times'ta yer alan habere göre, Delta varyantına yakalanan hastalar sıklıkla orijinal virüse yakalananların aksine virüse tat ve koku kaybı yaşamıyor.

Aynı habere göre, Delta varyantı öksürük, nefes darlığı, ateş ve vücut ve baş ağrıları gibi belirtilere ev sahipliği yapıyor. İngiltere'de yapılan bir araştırma bu sonuçları destekliyor.

Buna göre, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısının artık en çok bildirilen Kovid-19 semptomları olduğu açıklandı. 40'lı yaşların altındakilerde baş ağrısı (%66), boğaz ağrısı (%53), burun akıntısı (%49) ve ateş (%42), oranında görüldü.

Aynı araştırmaya göre, artık daha az insan tat alma duyularını kaybettiklerini bildiriyor. Aynı araştırmaya göre, enfekte olan genç insanlar artık daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor.

İngiltere'de virüse yakalanan binlerce kişiye ait verileri mercek altına alarak yapılan araştırmaya göre, koku kaybı olarak da bilinen anosmi artık en yaygın 10 semptom arasında değil.

Uzmanlar Delta varyantının virüsün diğer tüm türlerine kıyasla daha kolay yayıldığı için masketakmaya devam edin çağrısında bulunuyor. Uzmanlar ayrıca aşıların Delta'ya karşı en etkili silah olduğunun da altını çiziyor.

 

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.