Gündem

Artı 1 TV için toplanan 40 milyon liraya ne oldu? Bu sefer de CHP'li eski belediye başkanı konuştu

Artı 1 TV için CHP'de toplanan 40 milyon liranın ortadan kaybolduğuna yönelik çıkan iddialarla ilgili bu sefer de eski Maltepe Belediye başkanı Mustafa Zengin konuştu. Zengin, kanal kurma sürecinin Gezi olayları sonrası başladığını iddia etti.

Sözcü gazetesi yazarları Yılmaz Özdil ve Uğur Düdar'ın biririne düşmesine neden olan Artı 1 TV'nin kuruluşu ile ilgili tartışamalarda bu sefer de CHP'li eski bir belediye başkanı konuştu. Maltepe Belediyesi eski Başkanı Mustafa Zengin, söz konusu iddialarının doğru olduğunu ve kanal kurma girişimlerinin Gezi olayları sonrasında başladığını iddia etti.

Sabah gazetesinden Şerif Can'ın haberine göre, Mustafa Zengin, CHP'li belediyelerden 300 bin dolar talep edildiğini, kendisinden istenilen 300 bin doları da vermediğini anlattı. Dönemin CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ise o paraların CHP Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından toplandığını açıkladı.

CHP'li eski Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, sürecin Gezi'den sonra başladığını anlattı. Buna göre Halk TV'nin yanında yeni kanal için düğmeye basıldı. "Kanalın başına da Uğur Dündar gelecek" denildi. Bir otelde toplantı yapıldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan Toprak'a düşüncesini sorduğunda Toprak, "10 belediye 300 bin dolar verirse yeterli destek sağlanmış olur' yanıtını verdi. Böylece para toplamaya başladılar.

CHP'nin kurmak isteği kanal için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, küçük belediyelerden 300'er bin, Maltepe ve Sarıyer'den 2'şer milyon dolar istedi.

TOPRAK'A PARAYI ELDEN VERDİM

Dönemin CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de Toprak'ın kendisinden televizyon kanalı kurulmak için para istediğini söyledi. Toprak'ın Levent'teki ofisine gittiğini belirten Erzen, "Param yoktu, oğlumun düğünündeki altınlarını kuruş kuruş hesap ederek, bir kâğıda yazarak Erdoğan Toprak'a bürosunda verdim ve para yetmedi. Üzerine 48 milyar verdim" dedi.

 

KANAL BATTI, PARA BUHAR OLDU

CHP'li başkanların çoğu, genel başkan yardımcısı Erdoğan Toprak'ın Levent'teki ofisinde paraları ödedi. İddiaya göre kanal, ABD'de kara para aklamasıyla tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'ın parasıyla kuruldu. Toplanan 40 milyon lira ise hiçbir zaman kanala gitmedi. Kanal battı, 40 milyon lira ise sırra kadem bastı. Partililer kayıp paranın peşine düşerken Toprak, olayı yalanladı. "Tüm iddialar, aday olamayan bazı kişilerin intikam çabalarının sonucu" diyerek eski belediye başkanlarını suçladı.