Ekonomi |

Arsa fiyatları yüzde 100 arttı!

Koronavirüs salgını Sinop'a yaradı. Salgın nedeniyle vatandaşların köylere ilgisi artarken, Sinop'ta arsa fiyatları tavan yaptı. Kent genelinde arsa, tarla ve bahçe fiyatları yüzde 100'ün üzerinde artış yaşadı. Sinop'ta gayrimenkul piyasasındaki bu artışta Nükleer Santral'in ÇED raporunun onaylanmasının da etkisi olduğu belirtiliyor.

Sinop’ta 11 yıldır gayrimenkul danışmanlığı yapan Hikmet Ergül, pandemi sürecinde arsa fiyatlarında yüzde yüz oranında artış yaşandığını söyledi. 

Arsa fiyatlarının yüksek olmasına rağmen, vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını belirten Ergül, "Pandemi döneminden dolayı herkes kırsala yöneldi. Büyük şehirlerden, Sinop gibi küçük şehirlere, yani nüfusun az olduğu yerlere epey yönlenme oldu. Daire fiyatları ile birlikte arsa, tarla fiyatları da yani neredeyse yüzde 100 oranında katlama yaptı.

Sinop'ta da epey talebimiz var. Kredi faiz oranları yazın düşmüştü. Şimdi banka faizleri yükseldi. Faizlerin yükselmesinden dolayı da daha çok kırsal kesime arsa, tarla, müstakil ev yapılabilir yerlere, talepler arttı. Denize yakın yerleri tabii ki daha çok tercih ediyorlar, bunlara talepler var. Allah'a şükür işlerimizi, güçlerimiz iyi. Yalnız bu pandemi dönemini fırsata çevirmek isteyen mal sahipleri var. Bunların önüne geçmek için mücadele ediyoruz. Alıyorken kazandırmak istiyoruz çünkü değerinde sattığımızı zaten düşünüyoruz. Güzel bir şekilde fiyatlarını belirleyebiliyoruz. Ama yine de buna rağmen fiyatlar yüzde 100'ün üzerine çıktığı bile oluyor. Satışlarımız güzel satışlarımızdan memnunuz. Doğru fiyatlar üzerinden satış yapmak için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

NÜKLEER SANTRAL ÇED RAPORUNUN ONAYLANMASI DA ETKİLEDİ

Nükleer santral ÇED raporunun onaylanmasının da arsa fiyatlarının artmasının etkisi olduğuna değinen Hikmet Ergül, ”Nükleer santral ÇED raporunun onaylandığına dair haberler yavaş yavaş geliyor. Yani dedikodu şeklinde geliyor, tam belirli bir şey yok ama tabii bu durum biraz da resmiyete dökülürse bundan dolayı da fiyat artışı olacağını düşünüyoruz. Önceden 1 dönüm yer 100 bin liraysa şimdi 200 bin lira oldu. Nükleer santralden sonra belki bu fiyat 400 bin liraya kadar çıkabilir. Bunun endişesini de yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

FİYATLARIN DAHA DA ARTMASI BEKLENİYOR

Konu ile ilgili konuşan bazı vatandaşlar ise arsa fiyatlarındaki artışın nedenini salgına bağlıyanlar olduğu kadar kentte arsa kalmasının da artışta etkili olduğunu düşünenler bulunuyor.

Sinop'un gelişmekte olan bir il olduğunu belirten vatandaşlara göre imar planının şehir dışına doğru açılmasıyla arsa fiyatları düşecek.

60 yaşındaki Çetin Yaşar adlı Sinoplu vatandaş, ”Büyük şehirden korana virüs dalgasından kaçanlar şehrimize gelerek köylere yerleşti. Fiyatların bu yüzden arttığını ve daha da artacağını düşünüyorum. Şu anda zaten şehrin bazı muhtelif yerlerin de arsa kalmadı, bina da kalmadı. Bina satışları ev satışları aldı başını gidiyor" dedi.