Spor

Beşiktaş'tan Arif Boynuuzun uyarısı

Beşiktaş Kulübü, geçen sezon devre arasında Aytemiz Alanyaspor'a transfer olan genç stoper Arif Boynuuzun'un profesyonel olabilmesi için Akdeniz kulübünün yetiştirme bedelini kendilerine ödemesi gerektiğini hatırlattı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Beşiktaş Kulübü, altyapısından yetişen ve Ocak 2019'da Aytemiz Alanyaspor altyapısına geçen Arif Boynuuzun'un transferine ilişkin bir açıklama paylaştı. Siyah-Beyazlılar, 2002 doğumlu stoperin profesyonel olabilmesi için Akdeniz ekibinin "yetiştirme bedeli"ni ödemesi gerektiğini vurguladı.

AKSTİ TAKDİRDE PROFESYONEL OLAMAZ

"Altyapımızdan her yıl 30’a yakın oyuncu çıkmaktadır. Bu oyuncuların gelişimlerini sürdürebilmeleri için teknik heyet onayı ile süre alabilecekleri takımlara gitmeleri gerekmektedir.

Geçmişte bedelsiz yapılan bu transferler, bu dönemde ilk defa büyük çoğunluğu olmak üzere kiralama metodu ile yapıldı ve yapılmaktadır.

Hatta bu sene, yine ilk defa gerçekleştirdiğimiz uygulama neticesinde, geçmişte altyapımızda kısa süreli oynamış, amatör statüde olan futbolcularımızın evraklarını, yetiştirme taleplerine bir sonraki satıştan yüzde talep ederek vermiş bulunmaktayız.

Alanyaspor altyapısına geçiş yapan Arif Boynuuzun ile ilgili kamuoyunda bilgi eksikliği nedeniyle yanlış yorum ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Arif Boynuuzun, Futbol Akademimizde 2015-19 yılları arasında eğitim almış, 2020 Ocak ayında kendisinin ayrılma isteği ve teknik ekibimizin onayı ile Alanyaspor altyapısına amatör statüde geçiş yapmıştır. Sporcunun Alanyaspor’da profesyonel futbol hayatına geçmesi için Kulübümüzün hakkı olan ‘Yetiştirme Tazminatı’ bedelinin tarafımıza ödenmesi gerekecektir. Aksi takdirde Alanyaspor Kulübü sporcuyu profesyonel yapamayacaktır.

Futbol Akademimizin dikkatle takip edilmesi Kulübümüz için büyük bir kazançtır. Bunun yanında, oluşturulmak istenen bilgi kirliliğini önlemek ve yanlış algıları ortadan kaldırmak amacıyla, akademimizde yaşanan oyuncu hareketleri ile ilgili gerekli bilgilendirme, transfer sezonu bittikten sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Saygılarımla,

Mehmet Ekşi
Futbol Akademisi Gençlik Gelişim Teknik Sorumlusu"