Yaşam

Arazisi sular altında kalan çiftçi gözyaşlarını tutamadı

Erzurum'da dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonrası dereler taştı. Pek çok arazinin sular altında kaldığı bölgede vatandaşlar zor anlar yaşadı. Arazisini su basan bir çiftçi ise gözyaşlarına boğuldu.

Erzurum’un Oltu ilçesi Ayvalı Mahallesine dün akşam saatlerinde yağan sağanak yağmur sele dönüştü. Yağış sonrası yüzlerce ekili arazi adeta harap oldu. Erzurum Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri köydeki tahrip olan yolları ve hafriyat temizliğine başladı.

"BÜTÜN EMEKLERİM BOŞA GİTTİ"

Oltu Ayvalı Mahallesinde ikamet eden Ömer Aslan İlkbahar’dan beri hizmet ettiği bostanları sel suları altında kalınca “Bütün geçimim buna bağlı ne yapamam gerekiyor, gece sabaha kadar uyuyamadım sıkıntıdan bütün emeklerim boşa gitti. Bütün çocuklarımın yiyecek içecekleri buradan kaldırıyoruz” diyerek ağladı.

Mahalle sakinlerinden Resul Çelik ise "Devasa kayalar buradan aşağı yuvarlanarak gitti evlere yönelse evlerimizi dümdüz ederdi. Bunlar hep baraj inşaatının hafriyatıdır. Yapılırken çok söyledik ama bizi kimse dinlemedi duymadı” açıklamalarında bulundu.

"MADDİ HASARIMIZ ÇOK BÜYÜK"

Oltu Ayvalı Köyü Muhtarı Musa Demir emeklerin boşa gittiğini kaydederek “Akşam saat 6 sularında bir afet vurdu. Köyümüzün durumu içler acısı birkaç ev yıkıldı ama çok şükür can kaybı yaşanmadı. Maddi hasarımız çok büyük, binlerce dönüm arazimiz su altında yollarımız tahrip oldu. İnsanların bugüne kadar yaptıkları emekler bir saat içinde yok oldu” şeklinde konuştu.

İHA