Ekonomi |

Arap ülkeleri sırt çevirdi ama Türkiye yalnız bırakmadı!

TİM Başkanı Büyükekşi:"En fazla ihracat yaptığımız 20 ülke arasında, en yüksek ihracat artışını yüzde 89 ile Rusya'da yakaladık. Böylelikle, Rusya'ya ihracat artış oranımız 2017'de aylık bazda en yüksek seviyesini yakalamış oldu. Rusya'ya ihracatımızdaki bu artışta bu ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkması etkili oldu. Bunların yanında Katar'a ise ihracatımız yüzde 49,2 artış kaydetti."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Haziranda ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 artışla 12 milyar 70 milyon dolar oldu. Bu sınırlı artışın ana sebebi ise geçtiğimiz yıl haziranda 26 iş günü olmasına rağmen bu yıl Ramazan Bayramının etkisiyle 24 iş günü olması." dedi.

Büyükekşi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla düzenlenen haziran ayı ihracat verilerine ilişkin basın toplantısında, ilk beş ayda ihracatta güçlü bir canlanma yaşandığını, bu canlanmanın büyüme rakamlarına da yansıdığını kaydetti.

Geçen ay açıklanan 2017 yılı birinci çeyrek büyüme rakamının yüzde 5 olarak gerçekleştiğini anımsatan Büyükekşi, böyle güçlü bir büyüme yakalanacağını hiç kimsenin beklemediğine işaret ederek, "Bizi sürekli olumsuz şekilde değerlendiren uluslararası kuruluşlar bile önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini revize ettiler." dedi.

Büyükekşi, ihracat camiası olarak kendilerini daha mutlu eden şeyin ise net ihracatın büyümeye yarı yarıya destek vermesi olduğunu, gelecek dönemde ihracatın katkısıyla daha da yüksek büyüme rakamları yakalayacaklarına olan inançlarının tam olduğunu dile getirdi.
"İhracatla şahlanan ve büyüyen bir Türkiye göreceğiz inşallah." diyen Büyükekşi, gerek Rusya'dan, gerek Irak'tan, gerekse Orta Asya ülkelerinden gelen turist sayısında yükseliş gördüklerini hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Umuyorum ki Avrupa'dan gelen turist sayısında da bir süre sonra canlanma başlayacaktır. Bu sene ülkemizde ağırlayacağımız turist sayısı, geçen yılın üzerinde olacak. İnşallah 2018'de daha da iyi rakamlar göreceğiz. Burada vurgulamak istediğim konu şu; zor gibi görünen, ulaşılması imkansız gelen hedefler bu ülkenin dinamizmi ile, milletimizin azmi ve Allah'ın da yardımıyla bir bir ulaşılabilir hedeflerdir. İhtiyacımız olan 3 şey inanmak, çalışmak ve sabretmek..."

"KATAR'A İHRACATIMIZ YÜZDE 49,2 ARTIŞ KAYDETTİ"

Mehmet Büyükekşi, haziran ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 178 ile gemi ve yat sektörünün elde ettiğini söyledi.

Tarım ürünlerinde ise yüzde 63 artış ile zeytin ve zeytinyağı sektörünün yakaladığını belirten Büyükekşi, yılın ilk 6 aylık döneminde ihracatı sırtlayan sektörün yine otomotiv olduğuna işaret ederek, "En fazla ihracat yaptığımız bu sektör, ihracatını yaklaşık 2,7 milyar dolar artırma başarısını gösterdi." dedi.

Büyükekşi, haziran ayında 122 ülkeye ihracatın arttığını, 109 ülkeye olan ihracatın ise gerilediğini bildirdi.

En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkedeki değişimlere bakılacak olunursa; Almanya'ya ihracatın yüzde 4,4, İngiltere'ye ihracatın yüzde 2,1, İtalya'ya ihracatın yüzde 1,8, ABD'ye ihracatın yüzde 14,1, Irak'a ihracatın ise yüzde 4,4 artış gösterdiğinin altını çizen Büyükekşi, "En fazla ihracat yaptığımız 20 ülke arasında, en yüksek ihracat artışını yüzde 89 ile Rusya'ya yakaladık. Böylelikle, Rusya'ya ihracat artış oranımız 2017'de aylık bazda en yüksek seviyesini yakalamış oldu. Rusya'ya ihracatımızdaki bu artışta bu ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkması etkili oldu." ifadelerini kullandı.

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre AB'ye ihracatın yüzde 2,8 artış gösterdiğini aktaran Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Böylelikle haziranda AB'nin ihracatımızdaki payı 50,5 oldu. Bunun yanında haziranda Kuzey Amerika'ya ihracatımız yüzde 17,8, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 17, Uzakdoğu'ya ise yüzde 21 artış gösterdi. Diğer taraftan, ihracatımız Afrika'ya yüzde 6, Ortadoğu'ya ise yüzde 9,9 azaldı. Ortadoğu'ya ihracatımızın gerilemesinde İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne olan ihracatımızdaki gerileme etkili oldu. Bu 3 ülkeye haziran ayındaki ihracatımız 234 milyon dolar geriledi. Bunların yanında Katar'a ise ihracatımız yüzde 49,2 artış kaydetti. Değer bazında ise bu artış 17,6 milyon dolar düzeyinde. İlk 6 ayda ise ihracatımız AB'ye 3 milyar dolar artış kaydetti. AB'den sonra ihracat artışımıza en büyük katkıyı 936 milyon dolar artış ile Kuzey Amerika ülkeleri ve 659 milyon dolar artış ile Ortadoğu vermiş oldu."

"EN YÜKSEK İHRACAT ARTIŞI YÜZDE 267 İLE SAKARYA'DA"

TİM Başkanı Büyükekşi, haziran ayında 43 il ihracatını artırırken, 37 ilin ihracatının gerilediğini söyledi.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ile yönelik, haziran ayında bu illerinden 6'sı ihracatını artırırken, en yüksek ihracat artışını yüzde 267 ile Sakarya'nın gerçekleştirdiğini belirten Büyükekşi, "2017 başından bu yana Sakarya, otomotiv sektöründeki yeni yatırımı ile birlikte ihracatını ciddi ölçüde artırmayı başardı." dedi.

Büyükekşi, "Bunun yanında en fazla ihracat yapan ilk 5 ilimizin ihracat değişimleri şu şekilde oldu; Bursa’nın ihracatı yüzde 0,1, Kocaeli'ninki yüzde 9,5, İzmir'inki yüzde 2,3 artarken, İstanbul'un ihracatı yüzde 2,2, Ankara'nınki ise yüzde 10,9 geriledi." ifadelerini kullandı.