Gündem |

Araç sahipleri dikkat: Otoyollarda hız sınırı yükseliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu otoyollardaki hız sınırının artırılacağına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. 1 Temmuz'a kadar yetişirse eğer otoyollardaki hız sınırını 154 km'ye çıkarabileceklerini belirten Bakan Soylu, ilk çalışmayı Kuzey Marmara Otoyolu'nda yaptıklarını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, hız limitlerini yüzde 20 oranında artırma yetkisinin olduğunu belirterek, Kuzey Marmara Otobanı, İstanbul- İzmir ve Ankara - Niğde otoyolu gibi belirli otoyollarında hız sınırının 154 km'ye çıkabileceğini aktardı.

1 Temmuz'a çalışmalarını yetiştirmek istediğini belirten Bakan Soylu şu açıklamayı yaptı:

OTOYOLLARDA HIZ SINIRI 154'E ÇIKIYOR

 İçişleri Bakanı'nın hız limitlerini yüzde 20 artırabilme imkanı var. Standardımız karayollarının standardıdır. 1 Temmuz itibari ile böyle bir çalışma yapıyoruz. Ulaştırma Bakanı ile de görüştük. Onlar da standartları ilgili yollarda karşılayabileceklerini söylediler. Hız limitlerini biraz daha artırıyoruz. 120 artı idari yaptırım sınırı var otoyol ve otobanlarda, 132 km şu anda. Bir Kuzey Marmara Otoyolu'nda çalışıyoruz, 1 Temmuz'a yetiştirme gayreti içinde olacağız. 120 km'yi 140'a, idari yaptırım da 154 km olacak. 154 km hız yapabilecekler. Ama bu 154 km hız yapsınlar demek değildir. 

 Kuzey Marmara Otobanı, İstanbul- İzmir ve Ankara - Niğde otoyolu. Bunların standartları bunu kaldırabilecek seviyede. Diğerlerinde de 10 km'yi kullanıyoruz bunların da ayrıca kendilerine ait 10 km opsiyonları var. Şanlıurfa'dan Edirne'ye kadar otoyolda kullanma imkanına sahip olacak. Karayolları bazı yerlerde işaretleme yapacak.

Bölünmüş yollarda da ayrı bir şey getiriyoruz. Giresun'dan girdiniz, Ordu'ya çıktınız. Bütünleştirmeyi, sürücünün kafasını karıştırmayacak, şurada ne kadardı, tabelaya bakayım... Standardizasyonu da önümüzdeki günlerde sağlayacağız.