Popüler Haberler

AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek 2020? İlk kayıt ve kayıt yenileme ekranı!

AÖL kayıt yenileme işlemleri devam ediyor. Liseyi açıktan tamamlamak isteyen öğrenciler AÖL kayıt yenileme işlemleri ile eğitim ve öğretim hayatlarına devam edebilecek. Söz konusu ilk kayıt ve kayıt yenileme için gerekli şartlar ve ücret detayları belli oldu. Peki, AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek 2020? İlk kayıt ve kayıt yenileme ekranı! Detaylar haberimizde...

AÖL 2019-2020 eğitim dönemi 2. dönem kayıt yenileme ve ilk kayıt işlemleri hala devam etmektedir. Kayıt yenileme işlemlerinin ne zaman biteceği ise merak konusu oldu. İlk kaydını yaptıracak olanlar ve kayıt yenilemek isteyen adaylar araştırmalar yapmaya devam ediyor. Peki, AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek 2020? İlk kayıt ve kayıt yenileme ekranı! Detaylar haberimizde...

AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN BİTECEK?

MEB'in yayımladığı AÖL iş takvimine göre; 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi 2. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri 6 - 31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak. Öte yandan Açık Öğretim Lisesi 2. Dönem sınavları 21 Mart 2020 Cumartesi - 22 Mart 2020 Pazar günlerinde uygulanacak.

AÖL'de yer alan duyuruya göre, Açık Öğretim Lisesi'ne ilk defa kayıt olacak olan öğrenciler Halk Eğitim Merkezleri'nde kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra, anlaşmalı bankalara veya anlaşmalı bankaların ATM'lerine sınav ücretini yatırmaları gerekiyor.

2019-2020 AÖL 2. Dönem Ders Seçme ve Sınav Merkezi Güncelleme İşlemleri 8 Ocak-4 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacak.

AÖL İLK KAYIT KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL KAYIT YENİLEME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL NEDİR?

Açıköğretim lisesi ya da kısaca açık lise, çeşitli sebeplerle örgün öğretime devam edemeyen ya da eğitimini yarıda bırakmak durumunda kalan öğrencilerin okuduğu lisedir. Açıköğretim lisesinde eğitim süresi 4 yıl 8 dönemdir. Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler yılda üç sınav hakkını değerlendirirse eğitimini 2,5 yılda tamamlayabilir.

Kayıt ve kayıt yenileme işlemleri online olarak yapılır. Öğrencilerin yılda iki kere kayıt yenilemesi gerekir.

Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, kayıt yenileme ücretini ödedikten sonra derslerini seçer. Önceden açıklanan tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Açıköğretim Lisesinde okuyan bir öğrencinin mezun olabilmasi için:

– En az 8 dönem öğrenim görmesi,
– Toplam kredisinin asgari 192 olması,
– Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.

Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır.

Türkiye’de binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS’ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.