Yaşam

Antalya'nın en önemli içme suyu kaynağında korkutan kirlilik! 'Su kaynağı değil çöplük gibi'

Antalya'nın en önemli içme suyu kaynağı Kırkgöz Göleti'nde Muratpaşa Belediyesi öncülüğünde sualtında ve çevresinde temizlik yapıldı. Su kaynağının üzerindeki kirlilik drone kamerasına içindeki kirlilik ise sualtı kamerasına yansıdı. Su altında alkol kutusu, plastik şişe, plastik bidonlar, cam şişelerin olduğu görüldü.

Muratpaşa Belediyesi, Dünya Temizlik Günü çerçevesinde bu yıl nokta olarak Antalya'nın en önemli içme suyu kaynağı Kırkgöz Göleti’nde temizlik çalışması yapıldı.

Kırkgöz Göleti

Döşemealtı Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikte hem sualtı hem de çevre temizliği yapıldı.

Kırkgöz Göleti


Sualtı temizliği Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve Antalya Sualtı Derneği üyesi dalgıçlar tarafından gerçekleştirildi.

Kırkgöz Göleti

HAVADAN VE SU ALTINDAN KİRLİLİK GÖRÜNTÜLENDİ


Göletin çevresi ve üzerindeki kirlenme drone kamerasına yansıdı. Su üstünde poşet, yiyecek içecek kutusu, plastik atıkların olduğu görüldü. Bu pisliklerin arasında çeşitli su kuşlarının yaşam mücadelesi verdiği gözlemlendi.

Kırkgöz Göleti

Öğrencileriyle su altına dalış yapan Gökoğlu, filelere dipteki çöpleri topladı. Su altında daha çok alkol kutusu, plastik şişe, plastik bidonlar, cam şişelerin olduğu görüldü.

Kırkgöz Göleti

''MANZARA ÇOK KÖTÜ''

Mehmet Gökoğlu, Antalya’nın en önemli su kaynaklarından birinin kirlilik tehdidi altında olduğunu söyledi.

Kırkgöz Göleti

Suyun üstü ve altının kirlilik içinde olduğunu dile getiren Gökoğlu, “Şuan ki görüntü bu, suyun üstü kötü, altı daha da berbat. Çöpler aşağıya batmış durumda. Burada yiyip içenler çöpünü suya atıyorlar. Burayı temizlemek değil, kirletmemek önemli. Ancak bakıldığı zaman su kaynağı değil çöplük gibi. Manzara çok kötü” dedi.

Kırkgöz Göleti

(İHA)