Antalya'da orman yakmaya hazırlanan bir kişi yakalandı: Talimatı terör örgütü PKK'dan aldı

Antalya'da orman yakma hazırlığında olan bir kişi yakalandı. İçişleri Bakanlığı, yakalanan zanlının talimatı terör örgütü PKK'dan aldığını bildirdi. Yakalanan zanlı verdiği ifadede talimatı kimlerden aldığı ve nasıl hazırlık yaptığını anlattı.

PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifresine ve engellenmesine yönelik yapılan çalışmalarda, Ahmet K. isimli bir şahsın PKK propagandası yaptığı, sülfürik asit temin etmeye çalıştığı ve eylem yapabileceği ihbarı üzerine harekete geçen Emniyet ekipleri şahsı izlemeye başladı. Yapılan çalışmalarda; Kayseri’den Antalya’ya gelen ve buraya yerleşerek inşaatta çalışmaya başlayan şahsın internet üzerinden sülfürik asit siparişi verdiği, siparişi Antalya’da kargodan teslim aldığı belirlendi. Finike ilçesinde gözaltına alınan şahsın üzerinde ve ikametinde yapılan aramalarda sülfürik asit ve Antalya haritası bulundu.

Şahsın ifadesinde; "Suriye alanında faaliyet yürüttüğünü bildiği 'Devran-Rojhat' kod adlı örgüt mensubunun kendisiyle irtibata geçtiği, Antalya’da muhtelif yerlerde yangın çıkarma talimatı verdiği, örgüt mensubunun bu amaçla kendisine para ve orman yakması amacıyla kullanacağı düzeneği nasıl hazırlayacağını tarif eden video/materyal gönderdiği, eğer yakalanmamış olsaydı orman yakma eylemini gerçekleştirmiş olacağını" söylediği belirtildi. Gözaltındaki şahsın emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

 

Antalya'da orman yakmaya hazırlanan bir kişi yakalandı: Talimatı terör örgütü PKK'dan aldı ile ilgili etiketler Orman Yangını PKK İçişleri Bakanlığı antayla talimat