Yaşam

Anne ve yavru ayılar koyunlara saldırdı! O anlar çobanın kamerasında

Tunceli'deki 2 bin 500 rakımlı bir yaylada anne ve üç yavru ayı koyun sürüsüne saldırdı. Sürüyü koruyan köpekler, ayı ile üç yavrusunu kovalayarak bölgeden uzaklaştırdı. O anlar çoban tarafından cep telefonu ile kaydedildi.

Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı 2 bin 500 rakımlı Karagöl Yaylası'nda, hayvanlarını otlatmaya çıkaran Fikret Ölmez, birden bir anne ile üç yavru ayının kendisine doğru koştuğunu gördü.

Panik içerisinde eşeğin arkasına gizlenmeye çalışan çoban Ölmez, ayı ve yavruların daha sonra koyun sürüsüne yöneldiğini fark etti. Bu sırada sürüyü koruyan Kangal cinsi köpekler, ayı ve yavrularının önüne geçti. Kangal köpekleri ayıların sürüye yanaşmasını engelledi. Kangalların üzerlerine geldiği ayı ve yavruları koşarak oradan uzaklaştı.

"ÇOK KORKTUM"

Fikret Ölmez, yaşanan bu anları cep telefonu ile kaydetti. Ayıların kendisine doğru koştuğunu fark edince korku dolu anlar yaşadığını söyleyen Ölmez, "Ben sabah saatlerinde koyunlarımı otlatmaya çıkardım. Birden 3 ayının bana taraf koştuğunu gördüm o an saklanacağım hiçbir yer yoktu ve çaresizce eşeğimin arkasına saklandım. Ayılar koyunlarıma saldırmaya başlıyordu ki kangal köpeklerimden korkarak kaçmaya başladılar. Köpekler onları uzun süre kovalayarak hayvanlarımızı kurtardı. Benim bir yıllık emeğimdi o koyunlarım. Ben onları otlatmak için evimden 5 aydır uzağım ve bu yüksek rakımlı yaylalarda çok zorluk çekiyorum. Sürünün en önemli koruyucusu köpeklermiş onu bir kez daha iyi anladım." diye konuştu.

Sitene Ekle