Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü hangi yıl kuruldu?

Türk futbol tarihinin önemli takımlarından MKE Ankaragücü camiası kuruluş yıldönümünü sosyal medyada da kutladı. Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü kaçıncı yılını kutluyor? Ankaragücü hangi yıl kuruldu? Kulüple ilgili detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Türk takımları arasında 100 yıl sınırını aşan köklü kulüplerinden olan MKE Ankaragücü'nün kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Taraftarların ve futbol severler, günün ilk dakikalarından itibaren sosyal medyada kutlama mesajları yağdırdı. Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü kaçıncı yılını kutluyor? Ankaragücü hangi yıl kuruldu? Spor kulübünün ayrıntılı bilgilerini ve soruların yanıtlarını bu haberde sizin için topladık.

Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü hangi yıl kuruldu?

 

Makine Kimya Endüstrisi Ankaragücü ya da kısaltmasıyla MKE Ankaragücü, 31 ağustos 2018'de 108. yılını kutluyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün geçmişte “İmalat-ı Harbiye Spor Gücü, Daim ve Muzaffer Olsun” sözleriyle kutladığı MKE ANkaragücü kuruluş yıldönümü 108. yılında günün ilk saatlerinden itibaren başladı. Ankaragücü camiası ve taraftarlar Ankaragücü108Yaşında konusuyla kutlama mesajlarını paylaştı. MKE Ankaragücü'nün 108. yılını SuperHaber ailesi olarak biz de kutluyor, başarılar diliyoruz.

Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü hangi yıl kuruldu? - Resim : 2

MKE ANKARAGÜCÜ
Makine Kimya Endüstrisi Ankaragücü ya da kısaltmasıyla MKE Ankaragücü, genellikle futbol takımıyla tanınan Ankara merkezli ve şehrin ilk spor kulübüdür. Futbol kulübü maçlarını Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda oynamaktadır. 2006 yılından 2015 yılına kadar Voleybol maçlarını Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda oynamıştır. 2015 yılında kulüp maddî imkansızlıklardan dolayı kadın voleybol şubesini kapatmak zorunda kalmıştır.

Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü hangi yıl kuruldu? - Resim : 3

Tarihçe
Kuruluş
MKE Ankaragücü'nün kökleri Zeytinburnu'ndaki, İmalât-ı Harbiye atölyesinde silah tamiratı ve imalatı yapan işçilere dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul çapında maçların yapıldığı İstanbul Ligi sürmekteyken savunma sanayisinde çalışan işçi futbolcular ile buralara işçi yetiştiren meslek okullarında okuyan gençler kendi kulüplerini kurmak için girişimlerde bulunurlar. İmalât-ı Harbiye Mektebinin son sınıf öğrencilerinden Şükrü Abbas öncülüğündeki Turan Sanatkarangücü ile Agâh Orhan öncülüğündeki Altınörs İdmanyurdu aynı tarihte, 31 Ağustos 1910 günü kurulmuştur. İki kulüplü bir birleşmeyle kurulduğu için kulübün kurucu iki başkanı vardır. Bu başkanlar Kazım Bey ve Hasan Muslihiddin Bey'dir. Daha sonra birleşecek olan iki takım ilk maçlarını birbirlerine karşı yaparlar. 4 Nisan 1911 günü yapılan maç 0-0 berabere devam eden maç çıkan olaylar nedeniyle tamamlanamamıştır. Bu dönemde sendikal faaliyette bulunarak işçi haklarını savunan çevrelerle kulüpler yakın temas halindedir.

İşgal yılları, Ankara ve Kurtuluş Savaşı
Altınörs İdmanyurdu ve Turan Sanatkarangücü, kuruluşuna öncülük ettikleri Cuma Ligi'nde kesintili de olsa oynadıktan sonra I. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle oluşan yenilgi koşullarında spora ara vermek durumunda kalırlar. Kulüplerin tarihinde İstanbul'daki işgalcilerle yapılan maçlara dair bir kayıt bulunmaması, işgalcilerle maç yapılmasının reddedilmesiyle açıklanır. Kulüplerin etkin olduğu silah fabrikalarının yabancı askerler tarafından basılması ve Kuva-yi Milliye hareketine desteğin engellenmesi üzerinde kulüpler Anadolu'ya geçme kararı alır. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında çok zor koşullarda orduya silah ve cephane sağlayan İmalât-ı Harbiye işçilerinin bazıları savaş sırasında hayatını da kaybedecektir.

Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü hangi yıl kuruldu? - Resim : 4

Yeni kurulan Cumhuriyet ve başkentte Ankaragücü
Kazanılan bağımsızlığın ardından ilan edilen cumhuriyetin başkenti yeniden kurulurken, Ankaragücü'nün de temelleri atılır. 1920 yılından itibaren Ankara'da bulunan iki kulüp 1922 yılından itibaren yeniden faaliyete geçer. Başkent Ankara'da ilk resmî futbol maçı 26 Ekim 1922 günü bugünkü Cebeci İnönü Stadyumu'nun bulunduğu yerde yapılan maçta Anadolu Sanatkarangücü askeri takım olan Talimgâhgücü'nü 2-1 yener. Başkentin gelişmesi ve özellikle işçilerin artmasıyla birlikte sonradan Ankaragücü adını alacak klübe destek artar.[10] Fabrikalar çerçevesinde dayanışma sandıklarıyla, işçi örgütleriyle birlikte gelişen kulüp sosyal alanda da faaliyet gösterecek, o dönemde ilgi çeken bir bando takımı kuracaktır. Ankara'da kurulan ilk futbol ligi 1923-24 sezonuyla açılırken iki kulüp Anadolu-Turan Sanatkarangücü olarak birlikte katılır. Bu dönemden sonra çeşitli farklı isimler altında mücadele edilecektir. 1933 yılında bugünkü adı olan Ankaragücü adını alarak bölgelik Ankara Futbol Ligi'nde çok kez şampiyon olacaktır. 1949'da Türkiye futbol şampiyonu olarak en büyük başarılarından birini yaşamıştır.

12 Eylül Darbesi'nin etkileri
12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen darbenin spora etkilerinden birisi Ankaragücü'nü doğrudan ilgilendirir. Başkentin futbol takımının birinci ligde olması gerektiğini savunan Kenan Evren, o dönemde ikinci ligde mücadele eden kulübün birinci lige çıkartılması talimatını verir. Türkiye Kupası'nı kazanan futbol takımının hangi ligde oynadığına bakılmaksızın birinci lige çıkartılacağına dair kanun düzenlenir ve Türkiye Kupasını kazanan Ankaragücü birinci lige çıkar. Bu olaydan itibaren 8 yıl daha yürürlükte kalan yasadan yararlanacak olan başka bir kulüp olmayacaktır. Zira alt liglerden gelerek Türkiye Kupası'nı kazanan başka bir takım henüz olmamıştır.

Yönetim değişikliği
Kulüpte Cemal Aydın'ın başkanlığının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanı Melih Gökçek'in oğlu olan ve kısa bir süre önce Ankaraspor'un başkanlığını yapan Ahmet Gökçek'in 30/08/2009'da yönetime gelmesi kamuoyunda uzun süre tartışılmış ve çeşitli yorumlara sebep olmuştur. Türkiye Futbol Federasyonu ise bu yönetim değişimini inceleyerek usulsüz bulmuş ve aldığı kararla Ankaraspor'un lisansını iptal edip tüm liglerden ihraç etmiştir. Yönetim değişikliğinin yaşandığı 3 Ocak 2010 tarihli kongre Aralık 2010'da Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesince iptal edildikten sonra kulübün durumu hakkında belirsizlik ortaya çıkmıştır. 18/11/2011 tarihinde Sami Altınyuva Ankaragücü'nün yeni başkanı olarak yönetimi devralmıştır. 13 Ocak 2013 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul ile Mehmet Yiğiner başkanlığa seçilmiştir. 25 Ocak 2014 tarihinde yapılan Olağanüstü genel kurul ile Mehmet Yiğiner 2.kez Başkan olmuştur. 7 Kasım 2014'te Mehmet Yiğiner görevinden istifa etmiş ve yerine Metin Akyüz gelmiştir. 10 Ocak 2015 tarihinde oylama yapılmış ve oylamayı Mehmet Yiğiner kazanmıştır. 24 Ocak'ta görevine başlamıştır.

2011-12 sezonu ekonomik sorunlar
2011-12 sezonunda ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşayan takımın, önceki sezondan yollarını ayırdığı futbolculara olan borçları ve takımda oynamakta olan futbolculara olan borçlarını ödeyemedi. 11 futbolcu alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle aralıklarla Türkiye Futbol Federasyonuna müracaat etti. Avukatları ve TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) aracılığıyla davayı takip eden oyunculardan Štefan Senecký ve Jan Rajnoch'a kulübe tanınan sürenin dolmasının ardından bonservislerini alarak serbest kaldılar. 25.02.2012 tarihinde oynanan KDÇ Karabükspor maçında 3-2 kaybetti ve ligin bitimine 6 hafta kala matematiksel olarak küme düştü. 2012-13 sezonunda Süper Lig'de sonuncu sırayı alıp 1. Lig'e düşmüştür. 2013-2014 sezonunu 3.sırada tamamlamıştır. Şu an Süper Lig'te mücadele etmektedir.

Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü hangi yıl kuruldu? - Resim : 5

Arma ve renkler
İmalât-ı Harbiye çalışanları tarafından desteklenen ve çalışanların bizzat oynadıkları Ankaragücü arması da kuruluşu ile örtüşen bir semboldür. İmalât-ı Harbiye yani günümüz anlamıyla savaş malzemesi üretimi yapan devlet menşeli kuruluşun adıyla paralel olarak yatık bir mermiden esinlenerek çizilen logo asaleti ve vatanı müdafaayı simgelemektedir.

Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası o dönemdeki adı İmalât-ı Harbiye Genel Müdürlüğü ve Spor Kulübü'nü ziyaretinde, kendisine sunulan misket üzümü ve kavun sonrası, bu ikramdan hoşnut kalarak, şu tanımlamayı yapar: "Üzüm, glikoz bakımından en zengin meyve türüdür. Kişiye güç verir ve değişik türleri vardır. En önemlisi Ankara’da bolca yetişen iri taneli lacivert renkli misket üzümüdür. Misketin lacivert rengi güç simgesidir. Kavun, kabakgiller familyasındandır. Güzel kokulu, tatlı ve sıvı meyve türüdür. Sarı, yeşil ve pembeye kaçan renk türü vardır. Sarı renk, hırs ve başarının simgesidir. Kişi, başarı sonrası bundan büyük gurur duyar." Ankaragücü, renk arayışları sırasında bu olay anımsanır, böylece sarı-lacivert renkler ortaya çıkar ve oy birliğiyle kabul edilir. Böylelikle, Ankaragücü'nün sarı rengi "kazanma hırsı ve başarı"yı ve lacivert rengi de "gücü" temsil etmektedir.

Diğer kulüplerle ilişkiler
Kulübün kardeş kulübü de Bursaspor'dur. Bursaspor ve Ankaragücü taraftarları arasında kurulan ölümsüz dostluğun çok anlamlı bir de hikâyesi vardır. Ankara'da üniversitede okurken, Ankaragücü taraftarları içinde yer alan Bursasporlu Abdülkerim Bayraktar'ın Anadolu takımlarının dayanışması konusundaki örnek davranışı klasikleşir ve 1993'te Abdülkerim Bayraktar'ın şehit olmasıyla daha da alevlenen örnek dostluğun sonsuza kadar süreceği vurgulanmaktadır.

Taraftarlar
1973 yılında kurulan Gecekondu adlı taraftar grubu, Gençlik Parkı tarafındaki kale arkası tribünde bulunur. Tribünlerde anonim olarak ortaya çıkan Bastır Ankaragücü sloganı çok büyük yankı bulmuş ve kabul görmüştür:
“ Bir şişe su liraya, maaş yetmez kiraya
Kasaptaki sıraya bastır Ankaragücü
Vergi geldi her kula, fakire, yetime, dula
Altımızdaki çula bastır Ankaragücü
Beş yıllık planına bastır Ankaragücü
Kalkınma planına bastır Ankaragücü
Bastır Ankaragücü „

—Anonim

Ankaragücü Store
Ankaragücü Store'dan Ankara'da iki tane bulunmaktadır. Bir tanesi Tandoğan Tesisleri'nde diğeri ise Sıhhiye'dedir. Başka bir şehirde şubesi bulunmamaktadır.

Ankaragücü kaç yaşında? MKE Ankaragücü hangi yıl kuruldu? ile ilgili etiketler ankaragücü MKE Ankaragücü kaçıncı yılını kutluyor hangi yılda kuruldu kaç yaşında