Gündem |

Ankara kulislerinden son iddia: İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olmak için İYİ Parti'ye geçer mi?

Muhalefette Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı belirsizliğini korurken CHP'de Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu arasındaki mücadele sürüyor. Kulislerden gelen son iddia ise bu mücadelenin nereye doğru gidebileceğini ortaya koydu. Yeni Şafak gazetesi yazarı Hasan Öztürk, İBB Başkanı İmamoğlu'nun aday olmak için CHP'den istifa ederek İYİ Parti'ye geçebileceği ihtimalini köşesine taşıdı.

CHP'de Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı İmamoğlu arasındaki soğuk savaş devam ederken kulislerden gelen son iddia dikkat çekti. Kulislerden gelen son iddialara göre, İmamoğlu'nun aday olmak için CHP'den istifa ederek İYİ Parti'ye geçme ihtimali kuvvetlendi.

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Hasan Öztürk bugünkü köşe yazısında söz konusu ihtimalin yaklaşık 7 ay önce bir kahvaltı masasında konuşulduğuna dikkat çekerek, "Yani, o günlerde başlayan CHP içindeki cumhurbaşkanı adaylığı kavgası, Kılıçdaroğlu’nun “Ya benimle yürüyün ya da yolumdan çekilin” dediğinde ayyuka çıkmıştı…" ifadelerini kullandı.

Hasan Öztürk'ün "Kemal bey, dostlarıyla birlikte İstanbul’un belediye başkanını partiden de uzaklaştırır mı" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

2021’in son aylarında İstanbul’da Ak Partili bir belediye başkanı ile kahvaltıda buluşmuştuk. Kahvaltıya sadece 5 dakika geç kalmıştım. Ne yalan söyleyeyim önemli bir haberi de 5 dakika ile atladığımı fark ettiğimde epeyce üzülmüştüm.

Biz kahvaltı salonuna girmeden hemen önce, masadaki bazı gazeteciler ve belediye başkanı, İstanbul’un belediye başkanının CHP’den istifa etme ihtimalini konuşmuşlar. Ak Partili belediye başkanı da son noktayı koymuş; “CHP’den istifa edip İyi Parti’den Cumhurbaşkanı adaylığını ilan edebileceğine ilişkin duyumlar bize de ulaştı.”

Ben kahvaltı masasına oturduğumda konu çoktan geçmişti… Ama kulağıma geldiği kadarı bile yetti.

İSTANBUL’UN BELEDİYE BAŞKANI, ROTAYI İYİ PARTİ’YE KIRDIĞI İÇİN Mİ SAF DIŞI BIRAKILDI?

6 ay kadar önce, İBB’nin bir töreninden sonra yaşananlarla ilgili dün Mehmet Acet Yeni Şafak’taki köşesinde bir ayrıntıyı paylaştı.

Millet İttifakı’nın iki lokomotif partisi CHP ve İYİ Parti’nin genel başkanlarının katıldığı tören sonrası, İyi Parti lideri Akşener’in paylaşımda bulunduğu ama Kılıçdaroğlu’nun oralı olmadığını hatırlattı.

Sonrasında İstanbul’un belediye başkanını talimatıyla, danışmanın yaptığı şu paylaşımı da hatırlattı:

“Avrupa’nın en büyük, Türkiye’nin ilk katı atık yakma tesisinin açılışını paylaşma nezaketi gösteren İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e teşekkür ederiz.”

Bu bilgileri teyit eden bir başka yazar ise Turgay Güler oldu.

Güler dün Akşam gazetesindeki köşesinde, İstanbul’un belediye başkanını yerden yere vuran CHP medyasının tavrını irdelerken şunları söylüyor,

“Görünen o ki bu sorun daha da derinleşecek.

Kemal Bey farkındaymış!

Şimdi sıkı durun!

Meral Hanım ‘istemiyorsanız biz alalım’ demiş. Belgem yok ispatlayamam. Lakin CHP’li yazar çizerin dilinde. Mümkün mü peki?

Mümkün!”

Bu iki yazar arkadaşımızın kesiştiği noktanın altını çizmekte fayda var.

Yaklaşık 7 ay önce kahvaltı sofrasında konuşulan konu bugünlerde ete kemiğe bürünüyor görünüyor.

Yani, o günlerde başlayan CHP içindeki cumhurbaşkanı adaylığı kavgası, Kılıçdaroğlu’nun “Ya benimle yürüyün ya da yolumdan çekilin” dediğinde ayyuka çıkmıştı…

 YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN