Ziraat Bankası'nın uygulamasına giriş yapılamıyor

Ziraat Bankası'nın mobil uygulamasına girmek isteyen kullanıcılar sorun yaşıyor. Banka müşterileri, uygulama üzerinden hesaplarına giriş yapmak istediğinde "Geçici süre için işleminizi gerçekleştiremiyoruz. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz" uyarısıyla karşılaşıyor.

Ziraat Bankası'nın mobil uygulamasına bu sabah saatlerinden beri giriş yapılamıyor. Uygulamaya girmek isteyen banka müşterileri, "Geçici süre için işleminizi gerçekleştiremiyoruz. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz" uyarısıyla karşılaşıyor.

İKİ GÜN ÖNCE BAŞLADI

Bankanın uygulamasıyla ilgili iki gün önce de böyle bir sorun yaşanmıştı. Yetkililer arıza ile ilgili bilgi vermezken, herhangi bir saldırı olmadığını belirtmişlerdi.

ZİRAAT BANKASI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Ziraat bankası, konuyla ilgili olarak paylaştığı açıklamada, “Değerli müşterilerimiz, Ziraat Mobil’de yoğunluk kaynaklı kısmi erişim sorunları yaşanmaktadır. İşlemlerinizi diğer kanallarımızdan sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gerek servis sağlayıcılarımızla gerekse teknik birimlerimizle sorunu en kısa sürede gidermek için çalışıyoruz. Yaşanılan erişim sorunu için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

Benzer bir durum geçtiğimiz hafta Akbank'ta yaşanmış ve kullanıcılar iki gün boyunca bilgilerine erişememişti.

Fenerbahçe ile Trabzonspor'un 3 Temmuz gerilimi! Paylaşımlar büyük ses getirdi Özbekistan'da protestoların merkezi Karakalpakistan'da 1 ay OHAL ilan edildi AK Partili eski vekilin aracına düzenlenen molotofkokteylli saldırı kamerada Milli güdümlü mermi Atmaca ilk kez mobil güdümlü mermi sistemiyle test edildi Kemal Sunal Vefatının 22. Yıldönümünde Anıldı! İsveç'te PKK yandaşları Türkiye yapılan anlaşmadan 3 gün sonra eylem yaptı
Sonraki Haber