Yunanistan'da 14 Haziran paniği! Saat hesabı yapıyorlar...

Yunanistan, 14 Haziran NATO liderleri ile ABD Başkanı Biden'ın görüşme programına odaklandı. Yunan basını, ikili görüşmelerin sırasını göz önüne alarak muhtemel senaryoları tartışmaya başladı.

Yunanistan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Zirvesi sırasında, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile yapacağı görüşmeye, günler öncesinden odaklandı. Erdoğan’ın, aynı gün ABD Başkanı Joe Biden ile de görüşmesinin programlanması, Atina’da endişe yarattı.

Yunan başkentinde Erdoğan-Biden görüşmesinin Erdoğan-Miçotakis görüşmesinden önce ya da sonra yapılmasının bile büyük önem taşıdığı ileri sürüldü. Haftalık Yunan Real News gazetesi, “Erdoğan, eğer Biden’dan önce Miçotakis ile görüşürse, kartlarını açmak için Biden ile görüşmeyi bekleyecek. Eğer Miçotakis’ten önce Biden ile görüşürse, o zaman da bu görüşmenin sonucu, Miçotakis ile görüşmesini büyük ölçüde etkileyecek” diye yazdı.

‘FARKLI OLACAK’

Kathimerini gazetesi ise Brüksel’deki Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin, iki liderin önceki görüşmelerinden farklı olacağını belirtti. Gazeteye göre hazırlıklar iki liderin sadece birer çalışma arkadaşının da hazır bulunacağı bir ortamda baş başa bir araya gelmeleri istikametinde.

NATO ZİRVESİ

Yunan Kathimerini, “Erdoğan ile Miçotakis’in gerek Eylül 2019, gerekse Aralık 2019’daki görüşmelerinde kalabalık heyetler de hazır bulunmuştu. Adeta monolog şeklinde tezlerini dile getiren heyetlere, iki lider sadece başkanlık etmekle yetinmişti” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Miçotakis ile 4 Aralık 2019’da Londra’daki NATO Zirvesi esnasında yaptığı son görüşmeye, Türkiye ile Libya arasında 29 Kasım 2019’da imzalanan deniz yetki sınırlarının belirlenmesine ilişkin mutabakat muhtırası damgasını vurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile en son 4 Aralık 2019’da Londra’daki NATO Zirvesi sırasında yüz yüze görüşmüştü.

YUNANİSTAN’DA BERLİN’E ‘LİBYA’ ÖFKESİ BÜYÜYOR

Bu arada Almanya’nın 23 Haziran’da Libya konusunda düzenleyeceği İkinci Berlin Konferansı’na da Yunanistan’ı davet etmemesine tepki büyüyor. Resmen açıklanmamakla birlikte Miçotakis’in geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesinde, bu gelişmeden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdiği belirtildi. Daha önce, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Alman mevkidaşı Heiko Maas’a Yunanistan’ın şikayetlerini iletmişti. Yunan Proto Thema gazetesi, “Libya için Alman kalleşliği” başlıklı haberinde, “Almanya, Berlin Konferansı konusunda Türkiye ile hemfikir. Anlaşılan Merkel, Yunanistan’ın kendisinden onay almadan, Mısır ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma (6 Ağustos 2020) imzalamasını hâlâ hazmedemedi” diye yazdı.

Formula E yeni sezonda iddialı! En verimli yarış arabası… Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda görev değişimi Marib: Yemen'deki kirli savaşın ortasındaki kent Kuruluş Osman oyuncuları arasına Feyza Sevil Güngör de katıldı! Feyza Sevil Güngör kimdir? Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den ilk açıklama Ceyhun Bozkurt'tan HDP=PKK terör örgütü örneği!
Sonraki Haber