Yunanistan Türkiye sınırına 40 kilometrelik çelik duvar ördü!

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'dan kaçış sürerken Yunanistan, Afganistan'dan olası göçmen akınına karşı Türkiye ile sınırına 40 kilometrelik duvar ördü. Yunanistan sınırına yeni bir gözetim sistemi de kuruldu.

Taliban, Afganistan topraklarında hükümet güçleriyle girdiği çatışmalarda vilayet merkezlerini ele geçirmeyi sürdürürken, Avrupa'da 2015'tekine benzer bir göçmen hareketliliğinin yaşanacağı endişesi hakim. Avrupa Birliği üyesi bazı ülkeler, kıtaya olası Afgan göçünün önüne geçilmesi için Brüksel'den bölgedeki ülkelerin hareketliliği durdurmasına yardım etmesini istiyor.

Yunanistan'ın göçmen akınına karşı Türkiye sınırına 40 kilometrelik duvar örmesi ise göçmen akını endişesinin bir yansıması olarak görülüyor.

"PASİF ŞEKİLDE BEKLEYEMEYİZ"

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos, sınır bölgesine ziyarette bulundu. İnşa edilen çelik duvar ile elektronik gözetleme sistemini inceleyen Bakan Panagiotopulos, "Afganistan krizi göçmen akınları için olanak yaratıyor. Olası etkiye karşı pasif bir şekilde bekleyemeyiz" şeklinde konuştu.

60 BİN GÖÇMENE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Yunanistan 40 kilometrelik çelik çiti geçen sene kurmaya başlamıştı. Ülkede 2015 yılından bu yana yaklaşık 60 bin göçmen kalıyor. Atina yönetimi, son aylarda göçmen kamplarını çitle çevirerek ve kara ve deniz yoluyla sınır devriyelerini yoğunlaştırmıştı.

Yeni Omicron varyantının semptomları neler? Omicron varyantının ilk semptomları ortaya çıktı CANLI İZLE Cadiz-Atletico Madrid NATO ve AB'den Letonya'ya ortak ziyaret Son 24 saatte 21 bin 655 vaka, 213 can kaybı! Abdullah Avcı'dan şampiyonluk sözleri... TFF'den Mustafa Cengiz için taziye mesajı!
Sonraki Haber