Yine Cumhuriyet, yine yalan haber!

Cumhuriyet gazetesi, bugün manşetinde yer alan bir haberde Topkapı Sarayı'nın darphane binalarının Cumhurbaşkanlığı'nın isteğiyle boşaltılacağını öne sürdü. Cumhuriyet'in bu iddiaları, Milli Saraylar Başkanlığı tarafından yalanlandı. Yapılan açıklamada ilgili alanlarda kapsamlı bir restorasyon çalışmasının başlatıldığı ifade edildi.

Cumhuriyet gazetesi, 'Topkapı Sarayı’nda ‘saray’ tasfiyesi' başlıklı haberinde Atatürk Havalimanı’na taşınacak eserlerin yıllardır depo olarak kullanılan tarihi Darphane-i Amire binalarında olduğu ve Cumhurbaşkanlığı’nın isteğiyle boşaltıldığını iddia etti.

Söz konusu haberde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı ise kısa sürede ortaya çıktı. 

Konuya açıklık getiren Milli Saraylar Başkanlığı; Saray’ın I. avlusunda yer alan ve yaklaşık 17 dönümlük alanda, 18 tarihî bina olarak inşa edilen Darphane-i Amire binalarında restorasyon çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

OLASI BİR DEPREMDE YOK OLMA TEHLİKESİ TAŞIYOR

Neredeyse yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan Darphane-i Amire binalarında kapsamlı bir çalışma olduğunu belirten yetkililer, olası bir deprem durumunda yok olma riski taşıyan binalara yönelik güvenlik analizleri ve statik raporların çıkarılma aşamasında olduğunu açıkladı.

BİNALAR ESERLERİ DEPOLAMA ŞARTLARINI TAŞIMIYOR!

Bu çalışmalar çerçevesinde Bilim ve Değerlendirme Kurulu kararları gereğince binalarda geçici olarak muhafaza edilen İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne ait olan taş eserlerin taşınmasının ön görüldüğünü kaydeden yetkililer, darphane binalarının hâlihazırdaki durumunun eserlere ilişkin iklimlendirme ve modern depolama şartlarından son derece uzak olduğuna vurgu yaptı.

TIPKI DİĞER MÜZELER GİBİ YENİDEN HİZMETE GİRECEKLER

Yetkililer ayrıca restorasyon çalışmaları sonrasında bu binaların tıpkı Beşiktaş’taki Resim Müzesi ve Beykoz’daki Cam ve Billur Müzesi gibi modern müzecilik kriterlerine uygun sergi alanları olarak değerlendirileceğinin altını çizdi.

Uygulamalar çerçevesinde söz konusu yapıların, porselen ve silah koleksiyonuna ev sahipliği yapmasının düşünüldüğü ve para koleksiyonunun Darphane’nin tarihî misyonuna ve ruhuna uygun olarak sergilenmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Valerien Ismael konuştu: Kırmızı kart, penaltı, kendi kalemize gol, intihar ettik diyebilirim Alanyaspor - Beşiktaş maçında son dakika penaltısı! Turuncu-Yeşilliler 3-0 dan döndü Bugün TV'de neler var 15 Ağustos Pazartesi? Kanal D, Star TV, ATV, Fox TV, TV8, Show TV yayın akışı! Karamollaoğlu: 6'lı masanın eskisi gibi önemi kalmadı! Reyting sonuçları 14 Ağustos Pazar: MasterChef Türkiye, FOX Ana Haber, Tozluyaka Kötü koku mahalleyi ayağa kaldırdı! Sebebi bakın ne çıktı
Sonraki Haber