Yılbaşı ağacı Türk adeti midir? Yılbaşı kutlamak kültürümüzde var mı?

2022 yılbaşı için geri sayım devam ediyor. Yılbaşı gecesi ile ilgili planlar yapıldı; kutlamalar için evlerde süslemeler de tamamlandı. Ancak her 31 Aralık gecesi akıllara gelen "Yılbaşı ağacı Türk adeti mi, yılbaşı kutlamak kültürümüzde var mı" sorusu gündemde.

Yılbaşı ağacı Türk adeti mi, yılbaşı kutlamak kültürümüzde var mı merak ediliyor. 31 Aralık 2021 akşamı kutlanacak olan yeni yıl heyacanı öncesi sosyal medya platformlarında oldukça sık tartışılan bir konu olan yılbaşı kutlamaları yine gündeme geldi.

Evleri süsleyen yılbaşı ağacı rengarenk ve ışıltılı görünümüyle yeni yılın umutlarını ve heyecanını simgeliyor. Ancak bu süslemeye karşı çıkanlar da yok değil. Peki Yılbaşı ağacı Türk adeti mi, Hristiyan adeti mi?

Yılbaşı Ağacı Türk Adeti mi?

Öncelikle şunu söyleyelim ki Yılbaşı ağacı bazı uzmanlara göre bir Türk adetidir. Dr. Muazzez İlmiye Çığ'a göre bu durum doğanın ölümsüzlüğünü simgeleyen ağaç süsleme kültüründen ileri gelen Hayat Ağacı'ndan geliyor. Şamanist toplumlar bu inanışa sahipti. Özellikle Türkistan bölgesinde bulunan ve sadece orada yetişen Akçam ağacının evleri süslediği ve bu durumla Tanrı'dan iyi dileklerini gerçekleştirmelerini beklediğini söylüyor.

Öte yandan Türk kültüründe Yılbaşı kutlamak da vardır. Ancak bu tarih 31 Aralık değil, 21 Mart; yani baharın başlangıcıdır. Yani Türklerin yeni yıl kutlamaları 2000 yılı aşkın süredir mevcuttur.

Askerleri ‘görünmez’ hale getiren yeni kamuflaj teknolojisi! Survivor 2022'de Dörtlü Final İfşa Oldu! Survivor All Star'da Sürpriz Final Tozluyaka Dizisi Kaan Miraç Sezen Kimdir, Kaç yaşında? Kaan Miraç Sezen Hangi Dizilerde Rol Aldı? BAYKAR duyurdu! Bayraktar SİHA kampanyası başarıyla tamamlandı Ürdün'de tanker faciası: 10 kişi öldü, 251 kişi yaralandı BAYKAR duyurdu! Ukrayna'ya Bayraktar SİHA kampanyası başarıyla tamamlandı: Sanatçılar, futbolcular bağış yaptı
Sonraki Haber