Yerli SİHA'lar Yunan'ın aklını başından aldı

Aksungur SİHA'nın kabiliyet gücü Yunan medyasında endişeye neden oldu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen Aksungur'un özelliklerini açıklayan spiker, “Türkiye'nin silahları artık kafamızı karıştırıyor çünkü her ay yeni bir silah üretileceğini duyuruyorlar. Onları dikkatlice izlemeliyiz” diye konuştu.

This browser does not support the video element.

Azerbaycan'dan Libya'ya, yaşanan birçok çatışmanın kaderini değiştirerek büyük başarı kazanan Türk SİHA'ları dünya basınının gündeminde olmaya devam ediyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen ve geçtiğimiz gün test atışları sırasında 30 kilometreden hedefi vuran Aksungur SİHA Yunan medyasında geniş yer buldu. Skai TV muhabiri Manolis Kostidis, Aksungur SİHA’nın özelliklerini canlı yayında anlattı.

 “BU DURUM YUNANİSTAN’I ENDİŞELENDİRMELİ”

 Aksungur SİHA’nın insansız aracı ANKA İHA modelinin gelişmiş versiyonu olduğunu kaydeden Manolis Kostidis, "Aksungur modeli uçak, ikmal veya herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan tam 40 saat uçabiliyor. 750 kilo faydalı yük, lazer güdümlü füzeler ve bombalar taşıyor ve tabii ki gözetleme kabiliyetine sahip. Bu durum Yunanistan’ı endişelendirmeli. Ayrıca mühendislerin dediklerini dikkate almalıyız. Türkler bununla çok ciddi tasarruf edecekler" dedi.

TÜRKİYE’NİN SİLAHLARI KAFIMIZI KARIŞTIRIYOR

 Kostidis’in açıklamaları stüdyoda bir an sessizliğe neden oldu. Sunucu, konuğu ve muhabir Manolis’e “Biliyor musunuz, Türkiye'nin silahları artık kafamızı karıştırıyor. Çünkü her ay yeni bir silah üretileceklerini açıklıyorlar. Onları daha dikkatlice izlemeliyiz." ifadesine yer verdi.

 

30 KİLOMETREDEN HEDEFİ VURMUŞTU

 Aksungur Silahlı İnsansız Hava Aracı, geçtiğimiz gün önemli bir atış testi gerçekleştirdi. Aksungur SİHA, ilk kez attığı 340 kilogram ağırlığındaki mühimmatla 30 kilometre menzildeki hedefi başarıyla vurdu. Test atışının görüntülerini, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından ‘‘Biz yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz’’ mesajıyla paylaşmıştı. Aksungur Ankara'dan 340 kg ağırlığındaki KGK-SİHA-82 ile havalandı. Uydudan kontrol ile Sinop açıklarına giden Aksungur, 20 bin feet irtifada 30 kilometre menzilden hedefi başarı ile vurmuştu. (DHA)

Terörün finans kaynağına büyük darbe! Şırnak'ta 52 kişi gözaltına alındı! Dehşet görüntüleri ortaya çıktı: 12 yaşındaki engelli öğrenciyi böyle darp etti Eski futbolcu Sezer Öztürk trafikte dehşet saçtı! Yol verme kavgasında 1 ölü, 4 yaralı... CIA'yi sarsan gizemli hastalığın sırrı ne? Arkasında Rusya'nın yeni nesil silahı mı var? Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde yıl sonu hedefi Akşener siyaseti ve büyük yalanlar...