Türkiye'de yabancılara konut satışında "Çin" sürprizi

Türkiye'den en çok konut alan ülkeler sıralamasında son 3 yıldır ilk 20'de bulunmayan Çin vatandaşları, bu yılın ilk yarısında salgına rağmen aldıkları 415 adet konutla sekizinci sırada yer buldu.

Türkiye'den en çok konut alan milletler listesinde ilk 20'de 3 yıldır bulunmayan Çinliler, bu yılın ilk yarısında salgına rağmen aldıkları 415 adet konutla sekizinci sırada yer aldı. TÜİK Konut Satış İstatistiklerinden derlediği bilgiye göre, yılın ilk yarısında Türkiye'den en çok konut alanlar listesinde Çinli sürprizi yaşandı.

Çinliler, uyruklarına göre en çok konut satın alan 20 ülke vatandaşının sıralandığı listeye, en son 2016'da 281 adet konutla 16. sıradan girmişlerdi. 2015'te ise 271 adetle 18. basamakta yer almışlardı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en yoğun hissedildiği yılın ilk yarısında Türkiye'den konut alan yabancılar listesine Çinliler damga vurdu.

Son 3 yıldır listede yer alamayan Çinliler, ocak-haziran döneminde 415 adet konutla sekizinci sırada yer aldı. Uluslararası ve yerel uçuşların iptal edildiği, sınırların kapatıldığı, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilk 6 ayda 2019'un tamamından daha fazla konut alan Çinliler, haziranda üçüncülüğe kadar yükseldi.

Çinliler, söz konusu listede haziranda 78 adetle üçüncü, mayısta 46 adetle dördüncü, nisanda 40 adetle beşinci, martta 86 adetle onuncu, şubatta 87 adetle 11'inci, ocakta 78 adetle 14'üncü sırada yer aldı.

(AA)

Riot, Valorant oyun içi sesli sohbetleri dinleyecek! Ünlü oyuncu çekirdek yediği için sevgilisinden dayak yedi! Polisi arayıp yardım istedi! Uzman isim Kurban Bayramı öncesi "Sakın bunu yapmayın" diyerek uyardı: Ölümcül riskleri var MSB: Beş terörist etkisiz hale getirildi Suriye'nin kuzeyinde saldırı hazırlığındaki 5 terörist öldürüldü CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'dan açıklama
Sonraki Haber