'Türk mühendislerin başarısı'

Türk Telekom'dan dünyaya teknoloji ihracı

Türk Telekom, Juniper Networks isimli yapay zeka tabanlı güvenli ağlar konusunda hizmet veren şirketle 5G teknolojisi için çığır açacak bir iş birliğine imza attı. Bu anlaşma ile tüm dünyada mobil ağlara verimlilik ve esnekli sağlanacak. İşte detaylar...

Ülkemizin önde gelen telekominikasyon şirketlerinden Türk Telekom, dünyaya teknoloji ihracı konusunda önemli bir iş birliğine imza attı. Juniper Networks ile imzalanan anlaşma ile iki şirket, 5G ve hizmet sağlayıcılarına yönelik yeni nesil çözümler üretecek.

Söz konusu anlaşmaya göre; Türk Telekom'a bağlı Argela’nın (yeni nesil şebeke çözümleri sağlayan) ABD’deki iştiraki Netsia’ya ait Radyo Akıllı Kontrolcü teknolojisi, Juniper tarafından daha da geliştirilerek Juniper'in orkestrasyon portföyüne entegre edilecek.

Bunun neticesinde hizmet sağlayıcılara uçtan uca ağ dilimlemeyi ve düzenlemeyi mümkün kılan güvenli, garantili bir hizmet deneyimi sunulması hedefleniyor.

İmzaların atıldığı törende söz alan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Kapsamlı iş birliğimiz ile dünyaya teknoloji ihraç etme konusunda kararlılığımızı gösteren somut bir adım daha attık” dedi.

ÖNAL: “TÜRK MÜHENDİSLİĞİNİN BAŞARISINI DÜNYANIN HİZMETİNE SUNUYORUZ”

Önal, şunları söyledi:

“Küresel 5G standartlarını belirlemede etkin rol oynayacak en yeni RIC teknolojileri üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Netsia’nın geliştirdiği yazılımlar, geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, ölçeklenebilir, esnek, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sağlıyor. Netsia’nın bilgi birikimi ve ürünleştirme kapasitesinin Juniper’in müşteri ağı ve coğrafi erişimi ile birleşmesiyle güçlü bir sinerji yakaladık. Juniper ve Netsia, şimdiden bu işbirliğimizi SDN özellikli genişbant erişim alanına genişletmenin yollarını aramaya başladılar bile. Türk Telekom Grubu olarak, Türk mühendisliğinin başarısı olan ürünlerimizi dünyanın hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal

Juniper Networks CEO’su Rami Rahim, şöyle konuştu:

“Juniper olarak, 5G uygulamaları için önümüzdeki on yılda doğru hizmet deneyimini sağlamanın anahtar önemde olduğuna inanıyoruz. Birinci sınıf RIC teknolojisinin geliştirilmesi ve entegrasyonu, uçtan uca ağ dilimleme ve yapay zekâ odaklı hizmet deneyiminin gücünü birleştirerek bizleri bu vizyona bir adım daha yakınlaştırıyor. Türk Telekom ve Netsia ile olan dinamik iş birliğimizi, teknoloji geliştirmeye açık bir yaklaşım, uç hizmet noktalarında programlanabilir teknolojilerin önemi ve yerel bulut altyapısına doğru ilerlemeye dayanan ortak ilkeler üzerine kurduk. Kısacası, kurumlarımız bulutun ağ, ağın da bulut olduğu konusunda hemfikirler.”

Juniper Networks CEO’su Rami Rahim

AFET ANLARINDA ÇÖZÜM SAĞLIYOR

Open RAN (Açık Radyo Erişim Ağı) teknolojisini operasyonel hâle getiren kritik işleviyle RIC, dilimlenmiş mobil ağların bulut üzerinden akıllı denetimine olanak tanıyor. Artırılmış verimlilik ve esneklik sağlıyor. Bu yeni dilimleme teknolojisi, baz istasyonunu sanal olarak programlayarak istenilen baz istasyonuna istenen kapasitenin verilmesini sağlıyor. Bu sayede afet anlarında ilk yardım ve kurtarma ekiplerinin aramalarını önceliklendirmek ve sadece belli bir bölgenin kapasitesini artırarak başarısız aramaların önüne geçmek de mümkün olacak.

KÜRESEL 5G EKOSİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK

İş birliği, Türk Telekom başta olmak üzere tüm operatörlerde açık ve akıllı 5G radyo altyapısının yayılımını sağlayarak Open RAN ve 5G ekosistemini güçlendirecek. Operatörlere, performans artışı, verimlilik ve ölçeklenebilirlik dâhil pek çok operasyonel ve ticari fayda sağlayacak. Türk Telekom’un, tüm yeni nesil Open RAN ve 5G dağıtımını desteklemek amacıyla 2021 sonundan itibaren Juniper’in ürün ve çözümlerini ekosistemine dağıtması hedefleniyor. RIC teknolojisinin Juniper’in ürün portföyüne entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla Netsia’nın teknik alandaki uzman kadrosu da Juniper ekibine kalıcı bir şekilde transfer edilecek. 

JUNİPER NETWORKS HAKKINDA

Yapay zekâ tabanlı güvenli ağlar konusunda lider şirket Juniper Networks, ağ teknolojisinde dünyanın en zor sorunlarına çözüm sunmaktadır. Juniper Networks, çoklu bulut çağında; ağ ve güvenlik ile gelen karmaşıklığa, insanların bağlantı kurma, çalışma ve yaşama şeklini değiştirmeye yönelik ürün ve hizmetlerle çözümler getirmektedir.

Bu kapsamda; bulut servisleri, ağ işletim sistemi, güvenlik, uçtan uca ağ hizmetleri, kimlik ve politika kontrolü, SDN, yönetim ve operasyonları, danışmanlık hizmetleri, bakım servisi, yönetim hizmetleri, Juniper Networks’ün öne çıkan ürün ve uygulama hizmetleridir.

1996 yılında kurulan şirketin ve merkezi Sunnyvale, ABD (Silikon Vadi) olan Juniper Networks için (www.juniper.net), Twitter, LinkedIn ve Facebook üzerinden detaylı bilgilere ulaşılabilir ve bağlantı kurulabilir.

ARGELA HAKKINDA

Telekomünikasyon sektöründe bugünün ve yarının yüksek teknoloji ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmek üzere 2004 yılında kurulan Argela, 2007’de Türk Telekom bünyesine katılmıştır. Merkezi İstanbul’da bulunan Argela, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren iştiraki Netsia ile birlikte gelecek nesil telekomünikasyon teknolojileri ile ilgili Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürütmektedir. 5G teknolojileri başta olmak üzere, konusunda ABD’de gerçekleştirdiği patent başvuruları ve geliştirdiği fikri mülkiyetlerle hem Türkiye’de hem de dünyada katma değer sağlayan Argela, yurt içinde savunma sanayii kuruluşları ile iş birliği içinde stratejik projeler geliştirmektedir.

NETSİA HAKKINDA

2008 yılında Argela’nın yüzde 100 iştiraki olarak kurulan Netsia, ABD Sunnyvale’de faaliyet gösteren yeni şebeke çözümlerinde uzmanlaşmış bir Ar-Ge şirketidir. Yeni nesil şebekeler için çözümler sunan öncü şirketlerden biri olan Netsia, ekosistemdeki birçok büyük şirketle iş birliği yaparak pazarda önemli bir pozisyon elde etmiştir. Netsia, çoklu-erişim bulut çekirdek şebekesiyle, sabit ve mobil sanal ağları için tedarikçi bağımsız çözümler sunmaktadır.

Netflix’te yayınlanacak olan Türk filmi “Mücadele Çıkmazı”nın adı değişti Mısırlı Mostafa Mohamed’in mest eden performansı! Sosyal medya yıkılıyor… Son Dakika | Çin bir Kovid-19 aşısına daha yaygın kullanım onayı verdi CD Projekt Red hacklendi! Cyberpunk 2077 büyük güncelleme ertelendi NATO'dan Türk askerine övgü dolu sözler Son dakika gündem: Gaziantep'te otomobilin çarptığı kişi öldü
Sonraki Haber