Türk astronotun seçimi nasıl yapılacak?

Uzaya bir Türk vatandaşının gönderileceğinin açıklanması büyük heyecan yarattı. Türkiye tarihine geçebilmek için adayların hem bilimsel altyapıya hem de fiziki ve psikolojik dayanıklılığa sahip olması ön şart durumunda. Çünkü bu yolculuk turistik bir ziyaret olmayacak. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 10 gün kalması planlanan Türk vatandaşı seçimin ardından tam 2 yıl sürecek eğitim ve test aşamalarından geçecek. İşte, Türk uzay adamının seçiminde izlenecek yollar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tanıttığı Türkiye'nin Milli Uzay Programı, tüm ülkede büyük heyecan yarattı.

Milli Uzay Programı'ndaki birincil ve en önemli hedefin Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Erdoğan, son hedefin ise bir Türk vatandaşını uzaya göndermek olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Uzaya bir vatandaşımızı göndermeyi, turistik gezi olarak değil, gelecek nesillere yol gösterecek bir bilim misyonu olarak tasarlıyoruz" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, uzaya gitme niteliklerine sahip kişinin gönüllüler arasından seçilerek, gerekli eğitimleri almasını sağlayacaklarını ve uzaya göndereceklerini de sözlerine ekledi.

BİM 23 Nisan 2021 aktüel ürünler! 23 Nisan BİM kataloğunda Cuma neler var? A101 22 Nisan 2021 aktüel ürünler! 22 Nisan A101 kataloğunda Perşembe neler var? Seksenler Fehmi'den sonra diziye çok konuşulacak bir isim geliyor! Bir ilk olabilir BİM 20 Nisan 2021 aktüel ürünler! 20 Nisan BİM Salı kataloğu Ramazan kolisinde neler var? A101 17 Nisan 2021 aktüel ürünler! 17 Nisan A101 kataloğunda Cumartesi neler var? Camdaki Kız 2. bölüm izle!