Tırnak neden kırılır?

Tırnak neden kırılır diye merak edenler tırnak sağlığınızı ilgilendiren soruları sizin için cevapladık. Tırnak kırılmasının pek çok nedeni olabilir. Bazen ciddi sağlık sorunlarına bile işaret edebilir. Bakımlı ve güzel tırnaklara sahip olmak için tırnak kırılmasını nasıl önleriz sorusunun cevabı ve daha fazlası haberimizde...

Eminim estetik güzelliğimizi bozan bu olay canınızı sıkıyordur. Tırnakların çatlaması, renk değiştirmesi, kırılması ya da çizilmesi vücudumuzda eksik şeyler olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca tırnaklarınız sık sık kırılıyorsa temizlik ürünleri kullanırken elleriniz korumalı, tırnaklarınızı yememeli ve tırnaklarınızı nemli tutmanız gerekiyor.

TIRNAK NEDEN KIRILIR?

Can sıkıcı olan bu durumun en sık rastlanan nedeni vitamin eksikliğidir. Biotin bilimsel olarak bilinen en etkili nedenidir. Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin (B7 vitamini-H vitamini) eksikliğinde,demir eksikliği,kalsiyum,magnezyum ve çinko eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır. Bunu dışında daha öncede bahsettiğimiz gibi hastalıklar neden olmuş olabilir. Bu hastalıklar;hipotiroidi,hipertiroidi,kronik kalp-akciğer hastalıkları.tırnağa kadar yayılan sedef hastalığı,tırnak mantarı,uzun süren sistemik enfeksiyon hastalıklar.

Diğer bir nedeni ise beslenme şeklinden kaynaklanıyor. Düzenli ve sağlıklı beslenmek tırnaklarınız da fark yaratacaktır.

Ellerimizi sık sık yıkamak ve kullandığınız sıvı sabun da tırnakların kırılmasına neden olabilir.

NASIL ÖNLENİR?

Tırnak kırılması bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, alınacak bazı önlemler faydalı olabilir. Eğer bir hastalık tespiti yapılırsa, bunun tedavisinin yapılması yapılması gerekir. Sizin alabileceğiniz önlemler arasında;

-Tırnaklarınızı fazla uzatmamak

-Tırnakların yanlarını törpülemek

-Tırnaklarımızı nemli tutmak

-Ojeleri üç günden fazla tutmamaya çalışmak

-Tırnakların uçları ile eşyaları açmamak

Mumyalanan yamyam seri katilin cesedi yakıldı Giriş Eskişehir çıkış Bolu! Yıllarca süren dehşet: Annemin kuması gibiydim Lise boş kontenjanları açıklandı mı? LGS taban puanları 2020 Haftalık burç yorumları 10 - 16 Ağustos PTT personel alımı ne zaman? PTT personel alımı başvuru şartları Tıp fakülteleri taban puanları 2020! Tıp başarı sıralamaları kontenjanlar Sen Çal Kapımı 5. Bölüm izle full tek parça FOX YouTube MasterChef Emel Günoğlu kimdir? Kaç yaşında? Instagram hesabı ne?