Taksicilerden Uber için karşı hamle

İstinaf mahkemesinin aldığı kararla Türkiye'de erişim engeli kaldırılan ve yeniden hizmete açılan Uber, tartışmaları da beraberinde getirdi. Taksiciler, alınan bu karar sonrası harekete geçti. Edinilen bilgiye göre, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, mahkemenin vermiş olduğu karara itiraz ederek temyiz başvurusunda bulundu.

Tam 66 ülkede 700'den fazla kentte günlük olarak 19 milyon yolculuk yapılmasına imkan tanıyan Uber'e Türkiye'de alınan kararla birlikte erişim engeli getirilmişti. 2019 senesinde hem web sitesine hem de uygulamasına girilemeyen Uber'e erişim engeli geçtiğimiz yılın sonunda istinaf mahkemesinin verdiği kararla iptal edildi. Alınan kararla uber ve taksi tartışmaları yeniden alevlenirken taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam etmeye başlayan Uber için taksicilerden yeni bir adım geldi.

TEMYİZ BAŞVURUSU YAPTILAR

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Uber'in engelini kaldıran istinaf mahkemesinin kararını temyiz başvurusunda bulundu. Yargıtay'ın bozma kararı vermesi halinde, dosya yeniden ilgili istinaf mahkemesine gönderilecek. Bu durumda dosya kendisine istinaf mahkemesi "bozmaya uyma" kararı veya ilk karar hakkındaki düşüncesinde ısrar ederek "direnme" kararı verebilecek.

2014 yılında Türkiye'ye giriş yapan Uber, ülkede 4,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Uber'e ilişkin olarak taksici dernekleri ve birlikleri dava açmış ve sonucunda Uber'in Türkiye'deki tüm faaliyetleri sonlandırılmış, web sitesi ve uygulamalarına da erişim engeli gelmişti. Taksicilerin de Uber kullanmasına rağmen korsan faaliyet olarak belirlenen Uber, Türkiye'de yasaklanmıştı. Geçtiğimiz yılın sonunda ise istinaf mahkemesi, Uber'e erişim engelini kaldırdı ve Uber'in sarı taksiler ile çalışmaya devam etmesine izin verdi.

"TÜRKİYE'YE İNANIYORUZ VE BAĞLIYIZ" AÇIKLAMASI

Uber Türkiye'den konuyla yapılan açıklamada ismi açıklanmayan Uber Global Sözcüsü'nün, "Türkiye'ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul'daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verilmişti.

Uber Türkiye'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda da "Türkiye'de Uber'e gelen erişim engelinin istinaf kararı ile iptal edilmesinden çok mutluyuz. Uygulamamız, sarı taksilerle İstanbullulara hizmet vermeye devam edecek. Türkiye'deki kullanıcılarımızla yeniden buluşacağımız için heyecanlıyız. Birlikte güzel bir geleceğe…" denilmişti.

Reyting sonuçları 14 Ağustos Pazar: MasterChef Türkiye, FOX Ana Haber, Tozluyaka Dünya çapında üne kavuşan 600 kilogramlık deniz aygırı uyutuldu Tarihte bugün ne oldu 15 Ağustos? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü? Duş sırası için kavga ettiler: 1'i ağır 6 yaralı! 12 Dev Adam'dan farklı galibiyet! Polonya'yı 94-78'lik skorla geçtik Duş kavgası kanlı bitti! Çevik kuvvet önlem aldı: Yaralılar var
Sonraki Haber